Jdi na obsah Jdi na menu

1. Výživa a krmení, základ života !

23. 8. 2010

b-8.jpg 

V tématu výživy a krmení je první a základní otázkou čím své zvíře – psa, kočku apod. budeme krmit!

Musíme se rozhodnout, jestli krmit průmyslově vyráběným – granule nebo přirozeným – doma připravovaným krmením.

 

 Někteří chovatelé psů Vám poradí – krmte jedině přirozenou stravou a granule podávejte jen občas, když např. nemáte čas na přípravu domácího krmení, jiní zase budou doporučovat granule, možná i určitou značku.

 

Ale teď se jedná o Vaše zvíře a rozhodnout se musíte sami.

 

Nabízím Vám zde informace o obou způsobech krmení.

 

Pokud Vám informace zde nestačí k vytvoření vlastního názoru na způsob krmení, neváhejte a sami se začněte tímto tématem zabývat. Dnes je doba, kdy máte přístup k tolika informacím, stačí jen udělat si čas. 

Pozor jen na to, aby jste nezaměnili studii o výživě s reklamním sdělením výrobců. 

  

b-9.jpg 

Dva pohledy na stravu!

 

Přirozené a granulované krmení

 

Vyberte si sami!

 

 

 

Jejich rozdíly a problematika 

b-16.jpg 

Někteří chovatelé prosazují tradiční krmení z důvodu jejich zkušeností s kvalitou života a delším věkem psů. Dnes mezi ně patřím už i já.

 

    Po vlastních zkušenostech s krmením zvířat (především koček a psů) jsem si musela začít pokládat otázky: Je možné, aby zvířata krmená jen granulovanou stravou byla náchylnější na nemoci dnešní civilizace? – nádorová onemocnění, alergie, kožní problémy apod.! Nebo tyto nemoci dokonce vyživují? Je tato problematika dost prozkoumaná?

Tyto otázky mě přiměly víc se zajímat o výživu a krmení psů, kdy jsem narazila na propagační texty výrobců krmiv a jejich sliby o nejdokonalejších krmeních a na druhou stranu, pravý opak průmyslově vyráběných krmiv a to na BARF – metodu výživy masožravých domácích zvířat.

(Mnoho informací najdete na internetu, bohužel není v mých možnostech tu vše vypsat dopodrobna.)

Přesto na mých stránkách najdete i článek Civilizační choroby, kde se problematice výživy dál věnuji.

 

 

! Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv způsob krmení nezapomeňte na: granule nikdy nemícháme s doma připravovanou stravou v jedné krmné dávce ! , protože žaludek tyto dvě položky zpracovává odlišně !

Takto podávané krmení není vhodné pro trávicí ústrojí a  způsobuje psovi průjmy, což není příjemné ani pro psa ani pro nás.

Pokud se rozhodnete krmit i granulemi i přirozenou stravou, můžete dát psovi jednou jen granule, podruhé směs připravenou doma z čerstvých potravin.   

91001smes.jpg91002losos.jpg      

 

Doma připravovaná – přirozená strava

 

91005sval.jpg 

- je nejpřirozenější a přírodě nejbližší druh výživy

 

Výhody:

- víte opravdu, co svému psu dáváte, protože ingredience vybíráte sami

- jídelníček lze zpestřit (různá masa, různé přílohy, apod.), pes se nemá krmit jednostranně nejen z důvodu chutí psa nebo nedostatku některých živin, ale důležité je: stav žaludku i střev – lepší trávení, peristaltika, zdravější stěny střev apod.

- vařením nebo spařením neztratí krmení všechny vhodné látky – vitamíny apod.

 

Nevýhody:

- nevýhodou může být delší doba přípravy krmení a péče o potraviny (ale není to jen pohodlnost člověka?)

- případné přidávání dalších doplňků

- spotřeba energie

- možná i cena, ale podle BARF je cena za přirozené krmení stejná jako  středně drahé granule

(já na svém výpočtu pracuji, ale prozatím rozdíl nepociťuji)

 

Je tedy doma připravované krmivo drahé a časově náročné?

Ceny masa a kostí, které koupíte u specialistů na syrová mražená masa pro psy a ostatní zvířata, jsou přebytky a odřezky od řezníků, maso určené pro lidi, které je těžko prodejné, protože je např. světlé nebo moc tmavé, a nebo pochází z nucené porážky (málo dojící krávy, vysloužilé nosnice vajec, zvířata která pomalu přibírají na váze, poraněná zvířata apod.) nás nevyjdou o nic dráž než středně drahé granule. V žádném případě se nejedná o maso z uhynulých nebo léčených zvířat. Tato zvířata, léčená antibiotiky nebo uhynulá se likvidují v asanačních ústavech.

Péče o maso a příprava krmení zabere více času než nasypání granulí do misky, ale odměnou Vám bude spokojený a vitální pes.

Zeptejte se sami sebe: Chutnalo by Vám, denně pojídat ty samé suchary?

 

 

Základem je maso, zelenina a příloha. 

91001smes.jpg 

Krmná dávka by měla vypadat přibližně:            1/3 až více MASO

                                               asi        1/3       ZELENINA

                                               asi        1/3       PŘÍLOHA

                                                            +  podle potřeby vitamíny nebo minerály

 

MASO

- kromě vepřového, které moc nepodáváme, protože je moc tučné, jakékoliv maso např. drůbeží (kuřecí, krůtí, kachní,…), hovězí, dobré jsou ryby, ale i králičí maso, pštrosí, klokaní,… nebo jazyky

KOSTI

- dost nebezpečné jsou drůbeží, králičí, protože se štěpí na ostré kousky, ostatní můžeme podávat, ale jen občas a ne mnoho, nejvhodnější jsou morkové kosti

- vařené kosti jsou nebezpečnější – víc se štěpí !

- pozor na ucpání střev kostmi, z vlastní zkušenosti se svým psem vím, jaké problémy mohou nastat a není to vůbec příjemné pro psa ani pro majitele či veterinární ordinaci, lékaři tvrdí: to co kosti z hlediska výživy pro psa znamenají, se nedá srovnat s tím, co mohou napáchat, pokud si nejste jisti, psům kosti nedávejte

(dnešní domestikovaní psi mají kratší trávení než divocí a vlci, navíc granulovanou stravou zlenivělé střevo, nestačí si s kostmi poradit a ty potom postupují trávicí soustavou celé nebo po velkých shlucích – nebezpečí neprůchodnosti střev, pořezání stěny střev, perforaci, apod.)

- ovšem můžete si také koupit namleté maso v obchodech se psím krmením, ve kterém jsou rozdrcené i chrupavky a kosti, tím splníte požadavky pejsků na složky, které maso, chrupavka i kost obsahují a bez strachu, že se pejskovi zpříčí nějaká ta nepovedeně pozřená kost nebo kostiCHRUPAVKA

- chrupavky jsou výborné, obsahují potřebné minerální látky – jsou zdrojem výživy kloubů

 

VNITŘNOSTI

- jediné dobré je srdce hovězí i kuřecí nebo dršťky

- ostatní vnitřnosti nejsou příliš vhodné

 

MASO můžeme podávat psovi syrové i vařené. Syrové má mnoho bílkovin, železa, tuků i vitamínů, ale nepříznivý poměr kalcia a fosforu. Vařené ztrácí část své výživné hodnoty. Lze kombinovat syrové i vařené maso v jedné krmné dávce.

 

ZELENINA

- je nejlepší syrová, ale v tom případě jí nasekejte nebo nastrouhejte, protože je pro psa v tomto stavu špatně stravitelná

- můžeme jí lehce ovařit, aby neztratila vitamíny, ale byla lépe stravitelná, např. ji přidat do vývaru z již uvařeného masa

- zeleninu podáváme jakoukoliv např. saláty, špenát, bylinky, mrkev, celer, petržel, paprika, brokolice, okurka,…….

 

PŘÍLOHY

- vařená rýže, těstoviny, spařené ovesné vločky, pečivo (ne čerstvé to nadýmá)

 

Do krmení můžeme přidávat 2-3 žloutky týdně (obecně platí malý pes 1x, velcí 2x) a potom kromě uzeného, kořeněného, slaného a sladkého jídla vše, co považujeme pro psa za vhodné a stravitelné.

 

OVOCE

- ovoce je skvělý přísun vitamínů a proto podáváme psovi jakékoliv ovoce

- pokud jej pes nepřijímá samostatně, můžeme mu ho namíchat do něčeho lákavějšího např. přidat do krmení nebo tvarohu, pudinku apod.

 

MLÉČNÉ VÝROBKY

- např. sýry, tvaroh, bílý jogurt,….. připravit můžeme i pudink s piškoty apod.

 

CUKR

- cukr není pro psa vhodný

- jako sladidlo můžeme použít včelí med nebo hroznový cukr – Glukopur

 

Do jídelníčku psa nepatří sladkosti a už vůbec ne čokoláda!

 

VITAMÍNY

- i když psovi dáváme rozmanitou potravu, rozhodně nic nezkazíme přidáváním vitamínů, kterých dnes máme širokou nabídku, s výběrem Vám jistě pomůže veterinární lékař nebo chovatel

- někdy jsou potřeba i jiné doplňky stravy, podle konkrétních potřeb psa – březost feny, růst štěněte, nemoc, stárnutí psa apod.

 

Máte strach z podávání syrové stavy?

Kyselé žaludeční šťávy

Při krmení syrovým masem nebo syrovými kostrmi s masem mají žaludeční šťávy v žaludku psa hodnotu pH (kyselost) méně než 1 (člověk má pH 4-5) což je hodnota srovnatelná s kyselinou, která rozloží i syrové kosti (klíčem pro vydání impulsu k tvorbě dostatečně kyselých žaludečních šťáv je pozření masa).

Žaludeční šťávy psa krmeného syrovým masem tak obsahují více kyseliny solné (jsou kyselejší) nežli u psa krmeného hotovými krmivy s převahou obilnin (extrudované granule, levné konzervy). Tato kyselost zlikviduje salmonelu, škodlivé bakterie, plísně nebo parazity v trávicím ústrojí.

 

Bojíte se napadení parazity nebo salmonelou?

Celý trávicí systém psa je přizpůsobený trávení syrového masa a kostí. Zdravý organismus psa, který je krmen přirozenou výživou má pH tak kyselé, že salmonelu, škodlivé bakterie, plísně a vnitřní parazty zlikvidují. Navíc maso je tráveno v krátkém čase (cca 24 hodin), takže tito škůdci mají málo času se ve střevech zabydlet. Naopak přírodě vzdálená krmiva jsou ve střevě 3-4 dny (kvašení, hniloba) což se pro škůdce (špatné bakterie, plísně, červy) může stát živnou půdou.

  

krmeni.jpg 

 

  

Průmyslová krmiva - granule 

extrudovana.jpg
 

Výhody:

- krmiva prý obsahují všechny složky, které jsou potřebné pro správnou výživu psa

- složky obsažené v granulích by měly být k sobě ve správném poměru

- s granulemi se snadno manipuluje

- průmyslově vyráběné krmivo šetří čas

 

Nevýhody:

- nevíte, co přesně je v granulích ,,namícháno“ – moučky, umělé složky apod.

- výrobou se zničí přirozené vitamíny a minerály a jsou nahrazeny syntetickými - uměle vyrobenými

- obsah uměle vyrobených E tzv. ,,éček“ pro lepší barvu či konzervaci

- u některých druhů krmiv zaplatíte vyšší cenu, ale zase máte záruku kvality - ne všechny levné značky, které se nazývají Kompletním krmivem pro psy, totiž zajistí psům kompletní a kvalitní výživu!!!

 

Poznámka:Syntetické vit. jsou obvykle jako konzervant přidány do masových mouček již u prvozpracovatelů (výrobce mouček).Podle zákonné normy pro výrobu zvířecích krmiv, však nemusí finální zpracovatel  (výrobce krmiv) v deklaraci tyto syntetické vitamíny uvádět a proto může své krmivo v reklamě a na etiketách uvádět, že neobsahuje umělé látky(vitamíny, ochucovadla, konzervanty apod.) 

umele-vit.jpg 

 

 

Základní rozdělení se rozlišuje podle obsahu sušiny, nebo podle obsahu vody na suchá, polosuchá a konzervovaná:

     Do suchých krmiv patří granule s obsahem vody do 11% - granule, suché pamlsky. Krmiva se vyrábějí především extruzí, někdy lisováním za studena a sušením.

     Do polosuchých krmiv patří granule, co obsahují na 50% sušiny – pamlsky, mají vysoký obsah vody, proto, aby splnili nároky na uchování a skladování krmiva, musejí mít dlouhou záruční dobu, tudíž obsahují velké procento chemických konzervantů.

     Do konzervovaných krmiv patří konzervy, různě balené masovky, které obsahují až 80% vody. Jedná se o krmivo ekonomicky neefektivní, protože zákazník platí velké množství obsahu vody. Konzervy se sterilizují teplem.

 

     Dále můžeme průmyslová krmiva dělit i podle obsahu jednotlivých živin a to na krmiva kompletní, jak už z názvu vyplývá, pes by měl jejich prostřednictvím dostávat všechny minerální látky a vitamíny, které potřebuje pro svůj vývoj.

     Druhým příkladem jsou krmiva doplňková, která obsahují pouze některé složky potravy a slouží jen ke smíchání s jinou částí potravy.

 

 

 

Všechna krmiva se dají rozdělit do tří základních řad

 

     Krmiva řady Ekonomy. Do této kategorie patří krmivo, které by mělo zajišťovat pouze základní nároky na výživu psů. Jedná se většinou o krmivo pro psy, na které nejsou kladeny žádné výjimečné nároky, a kteří neprocházejí žádným důležitým obdobím života, jako např. růstem, březostí, laktací a podobně. Jde o krmiva nejlevnější, proto nejekonomičtější, která ovšem nepatří a vzhledem ke svým parametrům ani nemohou patřit mezi kvalitní krmiva.

   

     Krmiva řady Prémium. Tato krmiva by měla být použitelná pro všechna stádia vývoje a růstu psů. Vhodná i pro štěňata, pro dospělé i pro seniory.

    

     Krmiva řady Superprémium. Do této řady už patří krmiva s vysokou koncentrací energie v malé krmné dávce. Jsou určena hlavně pro zvířata, na která jsou kladené vysoké nároky např. vrcholová sportovní kynologie, výstavy, laktace a březost fen, štěňata v růstu atd.

 

     Obecně platí, že řada Ekonomy a Prémium se vyrábí z masových mouček a řada Superprémium už obsahuje i část kvalitního masa, většinou kuřecího.

 

     Další možností, jak dělit krmivo je dělit ho podle věku psa. Výživa v době růstu je rozhodující pro celý další život psa. Nevyvážená krmná dávka má pak za následek špatný a nerovnoměrný vývoj, kdy dochází k různým deformacím na kostře.

     Od odstavu do 5 měsíců věku krmíme štěně až 5x denně, do cca 6 měsíců 5x denně, do 9 měsíců 3x denně a okolo 1 roku 2x denně.     

V dospělosti o výživě psa rozhoduje několik následujících hledisek:

- celková hmotnost psa (na většině obalů je tabulka podle které odvážíte množství denní krmné dávky podle váhy vašeho psa)

- denní režim, zatížení psa, fyzická zátěž

- teplota okolního prostředí (víc energie spotřebuje pes žijící v kotci než pes žijící v bytě)

- fáze reprodukčního cyklu – březost, laktace

- fena, pes, kastrovaný jedinec má na výživu jiné nároky, má sklon k tloustnutí

- věk psa – jinak krmíme psa starého a jinak mladého

- podle rasy – některá plemena jsou více záživná než ostatní např. severská plemena

- rozhodující je i individualita jedince

 

 

     Kvalitní krmivo by mělo splňovat několik faktorů, které jsou důležité k posouzení stravitelnosti, kvality vstupních surovin a konečně i technologie zpracování, tj. výroba.

  

     Stravitelnost granulí je jedním ze základních faktorů kvality a je měřená v procentech. Stravitelnost znamená množství krmiva, které pes opravdu využije pro sebe jako energii nebo na stavu těla. Stravitelnost 80% znamená, že pes opravdu využije 80% z krmné dávky a zbytek z těla vyloučí jako nestravitelné látky. Měřítko stravitelnosti ukazuje to, že čím vyšší stravitelnost, tím je vyšší kvalita krmiva. Dobrou stravitelnost by měl poznat každý na svém psovi sám, podle toho, jak vypadá trus psa, jestli ho je přiměřené množství a kolikrát denně se pes venčí.

     Především tu jde o kvalitu vstupních proteinů. Pokud vstupní proteiny pocházejí z kvalitní svaloviny, nebo velmi kvalitní masové moučky, může stravitelnost dosahovat až 90%. Pokud však výrobce granulí nahradí kvalitní vstupní suroviny méně kvalitním zdrojem např. sojou, obilninami nebo zobáky a paznehty či dokonce peřím, může stravitelnost dosahovat jen 30 – 40%. Podle stravitelnosti se tedy krmiva dělí do těch jednotlivých řad – Ekonomy, Prémium, Superprémium.

     Kvalita vstupních surovin je důležitá pro stravitelnost krmiva, pro jeho celkovou kvalitu a tím tedy potažno i cenu. Jednotlivé vstupní suroviny se v ceně liší, jestliže je jedná o maso, kvalitní masové moučky nebo jen o odpadní produkty z jatek či drůbežáren. Rozdílnou kvalitu mohou mít i vstupní obiloviny, minerály, vitamíny atd. Obecně platí, že čím dražší krmiva, tím kvalitnější a tedy i jejich vyšší stravitelnost.

     Výroba, technologie zpracování má též velký vliv na cenu a kvalitu výsledného krmiva. Neboť jen správnou výrobou se dá zajistit, aby vlastnosti kvalitních vstupních surovin zůstaly v granulích zachovány, aby si jednotlivé použité složky udržely svoje vlastnosti po celou dobu záruky. Správným technologickým zpracováním se dá dosáhnout i lepší stravitelnosti a využitelnosti krmiva. Například správnou extruzí, což je jeden ze způsobů výroby granulí, se dá velmi ovlivnit jak stravitelnost, tak i vzhled a kvalita granulí

 

Klinické diety

     Klinické a léčebné diety pomáhají příznivě ovlivňovat zdravotní stav zvířat a tvoří tak samostatnou kapitolu v průmyslově vyráběných krmivech. Nejsou to konzervy nebo granule s obsahem léků nebo jiných preparátů. Jedná se o krmiva, která jsou na základě dlouhodobých testů vyráběny tak, že jejich jednotlivé složky jsou pečlivě vybírány tak, aby podpořily celkovou léčbu a rekonvalescenci zvířat. Nekoupíme je v normálním obchodě, protože jsou určená jen zvířatům nemocným a není dobré s nimi krmit zdravé psy. Tato krmiva jsou k dostání u veterinárních lékařů. Vyrábějí se diety s nízkým obsahem proteinů, které se používají při různých onemocněních ledvin nebo diety s nízkým obsahem tuku, při různých trávicích problémech, ať už onemocnění žaludku nebo slinivky břišní, dostupné jsou diety na játra, srdce či na rozpuštění a uvolnění močových kamenů. Nutno ovšem zdůraznit, že klinické léčebné diety vyrábí jen zkušení výrobci a to na základě svých dlouhodobých výzkumů, na našem trhu jsou k dostání tyto výrobky od firem jako jdou Hill´s, Eukanuba, Royal Canin nebo Pedigree. Většinou se jedná o značky vyšší cenové hladiny.

  

Jaký je rozdíl mezi extrudovanými a lisovanými  krmivy?

Máme tu další možnosti rozhodování, na jedné straně extrudovaná krmiva - granule jak je známe všichni a na druhé, za studena lisovaná krmiva, která vypadají trošku jako granulky pro králíky, proč o nich vědí lidé tak málo? 

1. Granule vyráběné termickou extruzí obsahují umělé vitamíny, protože jsou při zpracování horkem poškozené bioaktivní látky.

extrudovana.jpg         

2. Za studena lisovaná krmiva obsahují přírodní bioaktivní látky, protože většina složek je syrových (tepelně nezměněných).

lisovana.jpg       

Proč tedy současní výrobci extrudovaných granulí nedělají za studena lisovaná krmiva?

- lisovat za studena je zatím pomalejší

- také je to zatím méně efektivní - méně se na tom vydělá

- komponenty musí být kvalitní - s tím souvisí  vyšší cena nebo menší zisk výrobce a prodejce

 

 

Všichni výrobci krmiv musí dodržovat Zákon o krmivech č. 91/1996 Sb.