Jdi na obsah Jdi na menu

Výchova a výcvik

23. 8. 2010

Ve výchově a výcviku Vám radí výcvikář Iveta Sadílková

 

 

Ve výchově a výcviku Vám radí


výcvikář Iveta Sadílková


Psí škola VÁŠ PES


www.vaspes.com

 

 

Výchova a výcvik psa

 

Výchova obecně

aneb to nejpodstatnější

 

Výchova je nejdůležitější věc, kterou nesmíte podcenit natož pokazit, od výchovy psa se odráží jeho chování, tím formujete jeho pozdější charakter.                                                                   

S výchovou se musí začít od prvního dne, kdy pejska máte, zahrnuje socializaci, čistotnost a neméně důležité je i upevňování hierarchie smečky.

     

     V této době ukážete pejskovi mantinely, které musí akceptovat a nesmí je překročit, není vhodné psovi motat hlavu tím, že jednou je něco povoleno a podruhé není. Typický příklad tohoto počínání je fakt, že partner nesouhlasí, aby pes mohl na gauč, zatímco partnerka souhlasí, tudíž pokud pes skočí na gauč a je přítomen partner, psa důrazně odvelí z gauče,    ale pokud přítomný není, partnerka ho pustí a nejen to, zve ho - tím psovi nedáváte dobrý příklad toho, co se smí a co ne a většinou se stává, že takový pes k osobě, která porušuje zákazy jiného člena rodiny necítí takovou autoritu a často ho moc nebo vůbec neposlouchá. Navíc, z takového přístupu ze psa můžete vychovat ignoranta, kterému dojde,  že pokud něco mohl předtím, proč by nemohl nyní. 

     Je vždy důležité, aby všichni členi domácnosti psa vychovávali stejně, jedině tak dospějete k tíženému výsledku.

     O tom, že je důslednost velmi důležitá se nikdo nemůže přít, důslednost je základem k tomu, mít ovladatelného a spolehlivého psa.

     Mnoho lidí výchovu svého psa podceňuje a to hlavně u plemen, která jsou známá svou  milostí (např. Labradorský retrívr, Zlatý retrívr), nechají pejska růst, jako dříví v lese,             a když pejsek dospěje, diví se, že se chová jako tank a vůbec neposlouchá, neuznává je za autoritu a nevidí důvod, proč by měl poslouchat. Každý pes, ať je to Čivava či Irský vlkodav, potřebuje správnou a důslednou výchovu a důslednou socializaci, obecně se říká, že do tří měsíců, se pejsek musí socializovat, ale každé plemeno je individuální, stejně jako každý jedinec plemene, ale je snad jasné, že plemena jako např. Americký pitbuleteriér se musí socializovat intenzivněji než např. již zmíněný Zlatý retrívr.

     Hierarchie smečky musí být jasná od začátku, pes si nikdy nesmí myslet, že je výše postavený než člověk (kromě postavení psa a dítěte, podle psí smečky je dítě níž než dospělý jedinec, proto by dítě mělo do určitého věku akceptovat psa, jako autoritu= díky tomu, že lidé se nezajímají o etologii – věda o chování psů, vzrůstá konfliktů psa s dítětem, jelikož pes podle svého vzorce chování, musí dítě potrestat při pro něj nevhodným chování, štěně, je-li drzé nebo nějak ubližuje dospělému psovi, je ihned nemilosrdně potrestáno, jen u lidského dítěte bývají následky trestu větší, jelikož kůže dítěte není tak odolná jako kožíšek štěněte.), stává se, že v tzv. psí pubertě zhruba od 10 měsíců, se psy snaží zaútočit na místo vůdce, jestli ovšem nezvládnete svého psa v pubertě, je velmi pravděpodobné, že z něj bude problémový pes. Psí psychika totiž dospěje kolem dvou let(opět se tento údaj mění podle rasy psa), a tím se hodně změní. Psovi náhle velmi vzroste sebevědomí, což může při i malé známce nedostatečné autority nadělat dost problému.

 

Čistotnost

     Čistota psa nebývá problém, pes je inteligentní zvíře, proto se to naučí většinou rychle, ovšem mnoho i dospělých pejsků se doma pomočí, ale to často bývá způsobeno psychickou či fyzickou poruchou. Nedělejte z loužiček u štěněte velkou tragédii, snažte se ho brát jako lidské dítě, kdyby děti nedostávaly plenky, bylo by to s čistotou mnohem horší, než u pejska.

     Ale je třeba nezapomenout, že i když bude čistota pejska doma již v pořádku, stále bude exkrementy vylučovat a Vy máte povinnost, exkrementy uklidit.

 

 

Sám doma

Jak naučit psa samotě

 

     Učení psa na samotu není otázkou jednoho dne, ale trvá to mnohem déle, chce to hodně trpělivost,  některý pes snáší samotu lépe, některý hůře.

     Pokuste se psa pořádně vyběhat a unavit hrou. Vždy dejte psovi před Vaším odchodem nějakou dobrotu a hračku (na danou hračku by se měl těšit, neměl by ji mít stále k dispozici), pomazlit se s ním, říci povel, například, čekej, odejít a při příchodu psa pořádně pochválit a zase odměnit.

     Psa ponechte buď v jedné místnosti, nebo po celém bytě, zaleží na tom, jak myslíte, že pes bude na samotu reagovat, ale většinou se pes cítí lépe, má-li volnost po celém bytě.(Dobrá je i zapnutá televize, či rádio.) Pokud při otevřeném okně k Vám doléhají rušivé podněty, které by psa mohly stresovat, nebo rozštěkat, okna nechte zavřená, nebo alespoň přivřená. Zavřená okna jsou i bezpečnější, pes by se mohl pokusit na okno vylézt s mohl by vypadnout.

     Ze začátku psa nechávejte doma samotného třeba jen tři minuty, jen se projděte po chodbě a postupně dobu samoty prodlužujte, pes si tak bude pomalu zvykat.

     Ale nezapomeňte na to, že necháváte-li doma psa samotného dlouho a nemá dostatek pohybu a aktivity, může Vám parádně zničit celý byt, proměnit své chování v agresivní a svou poslušnost v neposlušnost. Pes je smečkový tvor a dlouhá samota není nic pro něj...takže pokud máte v plánu psa nechávat dlouho samotného, radši si pořiďte kočku.

 

 

Agresivní pes

Jak si psa  podřídit a dostat se na pozici alfa

 

Co dělat, když z Vašeho štěněte vyrostl agresivní jedinec vůči vlastním pánům?

Tento problém se samozřejmě týká i těch nejmenších pejsků např. jorkšírek, i ten dokáže svého majitele pěkně terorizovat.

     Chyba je v hierarchii. Mnoho lidí se nad malým štěňátkem rozplývá a všechny jeho činy omlouvá, ale pes je velmi chytrý tvor a vše si pamatuje. Stačí pár chybiček, zaváhání nebo strach a pes se začne tlačit na místo vůdce smečky. Většinou každý pes v pubertě 10 měsíců – 1,5 roku zkouší, co vše může a pokud je pes v nezkušených rukách, nebo u lidí co mu vše dovolí, zkouší víc a víc, a pak se stane vůdcem smečky a opravdu si do ničeho nenechá mluvit. Není to chyba psa, ale majitele. Pokud nejste dost vůdčí osobnost, snažte si vybrat méně komplikované a snáze vychovatelné plemeno. Usnadní to život Vám i Vašemu okolí.                                                                                                                                                      

     Vůdce musí být sebejistý jedinec, který ví, co dělá, a tak se musí i chovat, aby se pes nesnažil být místo Vás vůdcem smečky. Když se tak stane, je třeba mu toto přehnané sebevědomí zase vzít.

     Pokud máte problémy se svým psem, poraďte se s cvičitelem psů, který Vám podle konkrétního případu poradí, co s ním.

***

Pár obecných rad:

     Je třeba si uvědomit:

1)   Kde si je pejsek nejjistější … je to jeho pelíšek, proto mu ho seberte, dejte mu nový, něco co je ze začátku neutrální, položte ho na jiné místo než ten předešlý a poprvé si na něj sedněte Vy...chvilku tam pobuďte ať Vás pes vidí, že je to i Vaše

2)   Seberte mu všechny hračky, pokaždé když si bude chtít hrát, je-li pes hravý, ignorujte ho, hru začíná zásadně vůdce smečky a také ji ukončí, když si s ním budete hrát a všimnete si, že pejska to přestává bavit a mohl by on sám chtít ukončit hru, hned jí ukončete a hračku schovejte. Jestli si s ním hrajete tak, že se o něco taháte, nikdy Vám to pes nesmí vzít, musíte ho vždy přetáhnout Vy, jestli je pejsek větší a má větší sílu, tak se s ním netahejte ! Jen by mu to zvýšilo sebevědomí.

3)   Jestli po Vás vyjíždí, může to být pro Vás nebezpečné. Připněte mu tedy na obojek vodítko, nejvhodnější by bylo mít stahovací obojek (simulace skousnutí krku při trestání psím vůdcem podřízeného psa), tím ho budete mít pod kontrolou. Když na vás bude pes štěkat zavolejte ke mně, když nepřijde cukněte vodítkem a přitáhněte si ho, jestli po Vás bude vyjíždět nevolejte ho k sobě, ale na místo a dotáhněte ho tam, když budete mít stahovací obojek, trochu mu zvedněte krk, aby Vás nekousl, ještě je možnost psovi říct jen „fuj“ nebo „nesmíš“ a cukat dokud nepřestane.

     I podle poslušnosti svého psa poznáte, jak moc si myslí, že je vůdce, pokud Vás naprosto ignoruje, vůdcem již je, pokud poslouchá, není si ve svém vůdcovstvím ještě zcela jistý... Je třeba, abyste do bytu chodili první, pes za Vámi, zakažte mu chodit do postele, či na křeslo, jídlo mu dávejte vždy ve stejnou dobu ( doporučuji jídlo rozhodit do dvou dávek, i jako prevenci proti dilataci a torzi žaludku ) a vždy po něm předtím něco chtějte např. sedni, lehni..apod.

     Jestli je zvyklý něco si vynutit kňučením, ignorujte ho.

Vůdce si všímá podřízeného psa jen, když on sám chce!

 

 

Pochvala

Pochvala je účinná motivace

 

Pochvala psa!

Pochvala pejska je v soužití majitele a psa velmi důležitá ! Pochvala pejska nastane, pokud pes provede nějakou činnost správně. Pro pejska je pochvala motivací. Pochvala pejska může proběhnout více způsoby

     Verbálně – slovně – slovní pochvala nekončí slovem – hodný pes – záleží především na intonaci a projevu Vašeho hlasu. Hlas musí mít zcela jinou barvu při pochvale než při trestu či volání povelů.

     Neverbální pochvala – poplácání psa, pohlazení, pamlsky, hra.

     Nejvhodnější pochvalou je propojení verbálního i neverbálního způsobu. Pochvala je nejlepší motivací k výcviku psa, pokud ke psovi používáte stále monotónní hlas a dostatečně psa nechválíte – tudíž nemotivujete – po čase se z něj stane ignorant bez zájmu o Vás a o výcvik.

Pokud psa budete řádně pochvalovat, prohloubíte jeho vztah k Vám.

 

 

Trest

Vhodný trest a jeho aplikace

 

     Trest je činnost, kterou psovod provede pouze při nežádoucím chování psa a to bezprostředně po daném chování, nikoli v dobu, kdy si všimne následků nežádoucího chování nebo mu docvakne, že trest by byl na místě.

 

     Netrestejte psa bitím,

když budete psa bít novinami apod., neskryje to skutečnost, že byl pes uhozen Vámi. Ani fena nepřiběhne ke štěněti, neutrhne si prut a nezačne ho zběsile mlátit a hystericky řvát, ani si nesroluje noviny či nepoužije vodítko, buď ho vytřepá za kůži na krku, třeba ho i  kousek odhodí, stiskne mu  krk nebo čumák, to je pro psa, ať je jak chceme domestikován, stále přirozená a nejúčinnější forma trestu.

 

     Pes bere Vaše trestání např. vodítkem jako agresi, a proč taky ne? Pejskovi ztěží vysvětlíte, že takhle se trestá pejsek podle lidí (lidé si myslí, že se vše bude přizpůsobovat jim, ale své chování musíte přizpůsobit psovi, jako inteligentnější a více chápající tvor).

     Některý z dominantních jedinců se může proti takovému trestání vzbouřit a poopravit Vámi ukázanou hierarchii smečky, pejsek Vám začne Vaši agresi vracet a za nějaký čas u méně zkušených majitelů pejsků se může stát, že pejsek zaujme místo vůdce smečky, kdy již nastanou vážné problémy.

     Není pravda, že ruka jen chválí. Vůdce smečky, zdá- li se mu, že musí potrestat někoho ze smečky, neutíká pro nějaký kus něčeho, aby ho mohl potrestat - trestá ho on sám, proto není nic špatného psa trestat rukou.

Výše uvedenými způsoby, ruka chválí, ale i trestá.

 

     Mnoho majitelů pejsků, když pes neuposlechne, začne na psa hystericky řvát, ale chytrý pejsek vycítí beznadějnost v lidském hlase a může opět nastat problém.                                

Psí vůdci zbytečně neštěkají a nevrčí. Jen když je potřeba a rozhodně to nepřehánějí, většina trestů a usměrňování ze strany vůdce, je překvapivě tiché a rychlé, pes si totiž uvědomuje zodpovědnost, jakou ve své smečce má, musí se chovat jako vůdce a být sebejistý, nikdy není vůdcem smečky bojácná, hysterická psí troska! Proto si i majitel psa musí věřit, musí se chovat jako vůdce, někdo psa popadne a bije a bije ...  ale cílem přeci není psa ponížit, ale potrestat, to je rozdíl!

A pes, ač si stále mnoho lidí myslí, že je to primitivní tvor, takové věci cítí, cítí toho více, než si člověk myslí, ale není to tvor, který to vše musí dát najevo, jako člověk, on si počká na správnou chvíli, uvědomte si, že váš pes (pokud to není pejsek typu jorkšíra :-) ) Vám může kdykoliv rozdrtit kosti ruky, ale on toho NIKDY neuvyužije. Pes je jediný živý tvor, který Vás miluje více, než sebe !

Trest psa musí proběhnout velmi rychle,

nejde, aby se pes půl hodiny rozmýšlel, jak psa potrestá.

 

Trest může být verbální i neverbální

Verbální - většina psů špatněji snáší slovní kárání je to pro ně větší potupa než fyzický trest. Pokud psa napomínáte, musíte mluvit naštvaně, ale neřvěte na psa jak na lesy, hysterickým projevem psovi dokážete jen svou vlastní nejistotu, pokud psa verbálně trestáte snažte se mluvit velmi hrubě, sebejistě ale celkem tiše, přibližte své mluvení, jakoby vrčel pes.

Neverbální - vytahání za kůži, vycukání na vodítku, tlačení kohoutku dolů, zmáčknutí čumáku.

 

 

Sebevědomí psa

Jak psu sebevědomí zvýšit

 

     Jako člověk i pes má svou psychiku a i jeho psychika ho může zcela zradit. Na jeho psychice se odráží jeho vzhled i chování. Každý správný chovatel psů by měl poznat, zda je jeho pes v psychické rovnováze. Psychiku psů ovlivňuje mnoho faktorů jako např. Váš postoj k psovi, strava, množství pohybu, práce a zábavy psa, jeho kontakt s jinými zvířaty, vzpomínky z dětství, atd....

 

     Psychika psa, hlavně některých plemen, je velmi složitá a stačí pár malých chyb a může to vyvolat značné problémy ( bázlivost, agresivitu, lhostejnost ). Pes se dá převychovat, ale záleží na tom, jak na to jdete, nelze ke všem psům přistupovat stejně, každý pes a každý případ potřebuje podrobné zkoumáni příčin jeho chování, zkoumání reakcí při různých situacích a poté teprve převýchovu psa.

Slovo převýchova není tak zcela přesný termín. Pokud máte doma deprimanta, musíte začít zcela od začátku, ukázat mu svět jinak a zvednout mu sebevědomí.

 

Není to lehký úkol, zřejmě bude dokonce i dost těžký a nejlepším způsobem bude poradit se se zkušeným kynologem, ukázat mu pejska, povyprávět mu o jeho chování, aby vám mohl poradit správný postup pro konkrétní případ.

***

 

 

Pár věcí, které psovi zvednou sebevědomí:

vítězství v hrách - pán versus pes - pokud chcete psovi zvýšit sebevědomí, hrajte s ním hry, a nechávejte ho vyhrát, ovšem rozumně zvažte, zda Váš pes potřebuje zvýšit sebevědomí a nenechávejte ho vyhrávat stále, jeho sebevědomí by poté mohlo stoupnout na takovou výši, že by se pokusil zaujmout Vaše místo vůdce a již by Vás nebral za autoritu, na zvýšení sebevědomí doporučuji tahat se s pejskem o nějakou hračku, nechat  ho vyhrát a pořádně chválit :)

vítězství v hrách - pes versus pes - v tomto případě psovi také stoupá sebevědomí a dá se říci, že rychleji než se hry s Vámi, ale nikdy nemůžete vědět, zda pes, který si s Vaším psem hraje, není asociální typ a nebude si hru brát příliš osobně, v tom okamžiku by jste psovi tímto sebevědomí ještě srazili, doporučuji deprimanty vkládat hlavně do her se štěňaty.

 

 

Socializace

Jak je důležitý styk s lidmi

 

     Pokud si pořizujete pejska, jistě myslíte na to, že Váš pes bude muset být schopný v klidu projít městem, aniž by se vrhl po každém člověku, který se přiblíží, ne méně než na deset metrů, bude muset umět jezdit městskou dopravou, kde je těsno, nebo se nechat pohladit        a tolerovat Vaše známé. Je třeba, abyste ho na to již odmalička zvykali, pokud psa s něčím "zapomenete" seznámit, nemůžete po něm poté chtít, aby uměl danou situaci vyřešit tak, jak si zrovna přejete. Pes vyhodnocuje své reakce dle svých zkušeností a pokud se s danou věcí či situací zatím nesetkal, může jeho reakce být opravdu jakákoli. Pes za takové reakce nenese odpovědnost, pes za sebe vlastně nenese žádnou odpovědnost, za chování psa nese odpovědnost majitel, kdyby si toto lidé uvědomili, předešlo by se hodně problémům.

 

Výchova společenského pejska

- výchova musí začít již od štěňátka, do tří měsíců by se měl seznámit s lidmi a jejich chováním, snažte se, aby v něm lidi nechali pouze pozitivní zážitek, pokud někdo štěněti        v mladí ublíží, je velmi pravděpodobné, že pes nebude s lidmi dobře vycházet. Je důležité, abyste ho připravili na různé situace s lidmi - nehledejte v tom nic složitého, pouze se zamyslete, jak se lidé chovají - jsou klidní, neurvalí, mluví potichu, řvou, brečí, smějí se,   apod. ...) na toto vše by si pes měl zvyknout, aby nebyl svému okolí nebezpečný.

 

Výchova psa obranáře

- pokud ze psa chcete mít psa, který Vás má hlavně za každé situace chránit, je třeba, aby zaujal lhostejný postoj k ostatním lidem, krom Vaší smečky a nejbližším známých. Psa by odmala neměl nikdo cizí hladit, ani na něj konejšivě mluvit (to ale neznamená, že zamezíte psovi styk s lidmi, pes si i tak musí zvyknout na přirozené chování lidí), neměl by ho krmit nikdo jiný, než vůdce smečky, pes by se měl také učit na kynologickém cvičišti obraně a to výcviku, který bude pod kontrolou zkušených kynologů! Také je třeba v psovi vzbudit sebedůvěru v obraně, aby se nebál zakročit, s čím Vám jistě na cvičišti pomůžou.Pes by v době návštěv, měl být zavírán do jiného pokoje, aby ho to nenutilo návštěvu vítat a vzbudil se v něm ten pocit, že nově příchozí - to neplatí o členech smečky - je pro něj jen špatná věc, protože musí být odsunut od své smečky. Takových to maličkostí, jak si udělat ze psa obranáře je opravdu hodně. Mít psa obranáře, který za Vámi stojí jistě hladí ego, ale je třeba si i uvědomit, že pokud ze psa uděláte nebezpečnou bestii, i tak bude někdy třeba vzít psa k veterináři, projít městem, či podobně ... Je morálně nepřípustné hladit si ego na úkor toho, že pes bude muset po zbytek svého života chodit na vodítko a s náhubkem na tlamě.

Pro psa by měl být lidský kontakt a dotek vždy příjemnou věcí, a takový kontakt by měl také vyhledávat.

     Majitel by měl na druhou stranu psa naučit, kde je únosná hranice jeho vyhledávání kontaktu. Některým lidem, zejména těm, kteří psa nikdy neměli, nemusí být takový láskyplný zájem psa příjemný.

 

 

Styk s ostatními zvířaty

 

Kromě důsledného seznámení psa s lidmi, psy a okolím je důležité, psa seznámit i s ostatními zvířaty, od domácích po užitková. Nejlepší samozřejmě je, když se s daným zvířetem seznamuje jako malé štěně, ale není nemožné, seznámit s Vašimi zvířaty dospělého psa.

***

Pes zaujme vůči zvířatům jeden z těchto postojů:

lhostejný postoj - zvířata budou psovi ukradená a nebudou ho nijak vzrušovat

noví kamarádi - pes se bude se zvířaty chtít kamarádit a hrát si s nimi. Tady ale pozor, těžko si může jen tak hrát rotvajler s malým křečkem. Každá hra musí být pod kontrolou majitele a pokud svému psovi v tomto opravdu nevěříte, dávejte na zvíře dobrý pozor a nenechte ho u psa samotné. Stačí sekunda nepozornosti a pes může zvířeti ublížit či ho dokonce zabít.

pod svá křídla - pes vezme zvíře pod svá ochranná křídla a bude se o něj chtít starat - většinou takový postoj zaujímají feny

kořist - psa ovládne jeho lovecký pud a bude chtít zvíře lapit, nemusí chtít zvíře lapit s úmyslem ho zabít, ale zranění přijde lehko.

nepřítel, sok - pes bude chtít zvířeti úmyslně ublížit, bude na něj žárlit.

***

     U postoje 4 a 5 musí každopádně zakročit majitel psa - vůdce smečky a jasně psovi ukázat, že zvíře patří do Vaší smečky a jakákoli projevená agrese je zakázaná. Pes se při důsledném vyjádření majitele naučí zvířata ignorovat a zaujme 1., tedy lhostejný postoj.

 

 

 

 

Čistota psa v bytě

 

     Velmi častým problémem, který "kazí" jinak harmonický vztah psovoda a psa je nečistota psa v bytě. Čistotě lze naučit každého psa, ne vždy je problém schovaný za špatným nácvikem čistotnosti, ... Někteří psi vykonávají svojí potřebu doma schválně a mají k tomu mnoho důvodů, na které majitel nemusí ani přijít :)

 

Nácvik čistoty štěněte

     Při nácviku štěněte na  čistotu musíte být důslední ale trpělivý, berte pejska co nejčastěji ven, zpravidla vykoná štěně potřebu hned poté, co se probudí, proto, když vidíte, že se štěně protahuje po líbezném spánku, chopte se ho a uhánějte s ním ven :) Pokaždé, když venku vykoná potřebu, chvalte, odměňujte, pokud potřebu vykoná doma, pokárejte ho slovně, či jemně vytřepte za kůži na krku, ale nemáčejte mu v tom čumáček, ani ho za to nebijte, pes se to teprve učí a malé štěně neovládá svěrače tak, jako dospělý pes. (Vy jako malé miminko jste to také neměli zrovna vychytané :-)

     Není to věc, kterou se pes běžně naučí do týdne, ale chce to čas, hlavně je nutné psa hodně často věnčit a chválit za správně chování, nikdy psa netrestejte pokud přijdete domů a najdete tam loužičku, trest může přijít pouze, když je pes při vykonávání potřeby doma přistižen. Mnoho lidí si myslí, že když přijde domů, psa dotáhne k loužičce a potrestá ho, že ví co udělal, ale neví, pouze reaguje na Vaše podrážděné chování, pokud budete psa trestat po příchodu a objevení loužičky, spojí si Váš příchod s trestem a bude se klepat strachy, když uslyší klíče v zámku.

     Psa není vhodné učit vykonávat potřebu na noviny apod., pes není kočka, venčíte ho venku, proto má dělat potřebu tam. Často se stává, že pokud se pes jako malý učí na noviny, pokračuje to i v dospělosti, nebo si na to za čas vzpomene a poté čůrá na jakékoli noviny s myšlenkou, že činí dobře.

Neočekávejte, že pes se to naučí ihned, dejte mu čas, záleží to také na Vás, zda ho to budete dobře učit :)

 

Učení čistoty dospělého psa nebo odrostlého štěněte

     Vzali jste si psa z útulku, či jste si koupili staršího psa a zjistili, že není naučen čistotě? I to se dá napravit a kupodivu to bývá menší problém, než u štěněte s tím rozdílem, že štěňátko dělá menší loužičky... :)

     Tady máte jistotu, že své svěrače pes již ovládá, postupujte stejně, jako u nácviku štěněte. Dospělý pes se to zpravidla naučit velmi rychle :) Pokud Vás pes ale pouští moč stále, ale čistotu v bytě pochopil, nechte ho vyšetřit od veterináře, zda je zdraví po fyzické stránce, také nastydnutí psa někdy vede k tomu, že pes nevydrží moč držet dlouho a doma se najde loužička.

 

Jiné důvody proč pes vykonává potřebu doma

     Někdy pes velmi dobře chápe, co se po něm chce a nečistota v bytě má podnět jinde, může tím vyhledávat Vaší pozornost, protože loužička ve Vaší posteli mu zaručí, že se Vaše pozornost obrátí na něj a i když ví, že bude kárán, podstoupí to, protože bude, středem zájmu. Důvody:   pes strádá, smutní, nemá dostatek pohybu, žárlí na Vašeho partnera, děti, či jiné zvíře, přestěhovali jste se do nového bytu, změnili jste práci a pes je více sám doma, nebo se nemůže přizpůsobit novému režimu či podobně.

     Promyslete změny, které nastali v životě psa a problém jistě odhalíte, i toto se dá řešit, ale nejdříve musíte přijít na problém, který ho k tomuto jednání vede, například často pomůže více aktivity psa a pozornosti z Vaší strany, pes si musí připadat co platný ve Vašem životě a mít dostatek aktivity, práce a zábavy, ...

 

Jak psa za nečistotu rozhodně netrestat:

Máčení čumáku do loužiček - trošku nechutné ne? Navíc tím nic nezískáte a pes se začne vyhýbat kontaktu s Vámi, protože se bude obávat toho, do čeho ho namočíte dnes.

Sypání pepře do míst, kde pes vykonal potřebu - jen mu tím zničíte čich a zrak

Trest po příchodu domů a po objevení nečistot - psa netrestejte pokud přijdete domů a najdete tam loužičku, trest může přijít pouze, když je pes při vykonávání potřeby doma přistižen, mnoho lidí si myslí, že když přijde domů, psa dotáhne k loužičce a potrestá ho, že ví co udělal, ale neví, pouze reaguje nenuceně na Vaše podrážděné chování, pokud budete psa trestat po příchodu a objevení loužičky, spojí si Váš příchod s trestem a bude se klepat strachy, když uslyší klíče v zámku.

Tresty typu - zkroucené noviny, plácání psa rukou, hysterické záchvaty -trestejte psa pro něj přirozeným způsobem, pes není člověk, nechápe naše tresty, má svoje, stále myslí jako šelma a vždy bude, hysterickým záchvatem jen dokážete svojí nejistotu, správný vůdce smečky neřve jak na lesy, ale jeho tresty přicházejí překvapivě potichu a rychle.

 

 

Jak zamezit vyskakování ?

 

Problém se kterým se setkáváme je pro psy přirozená věc, přejatá od vlků. Když se vrátí máma vlčice k doupěti, mladí vlčci ji radostně vítají, poskakují a snaží se dosáhnout na její ústní koutek, dotknout se a olíznout ho. Na tento podnět pak vlčice vyvrhne kořist, kterou ulovila, narychlo spolykala a přinesla v žaludku domů.

     Z tohoto chování se vyvíjí rituální pozdrav. Podřízený se snaží - mimo jiného - olíznout koutek výše postavenému.

     Pokud váš pes s takto poskakuje, okřiknutím nebo plácnutím se nic nevyřeší. Čím více budeme psa odstrkovat a hubovat, tím více se pes bude snažit nám ten ústní koutek olíznout - a udobřit si Vás.

     Může se taky stát, že při odstrkování psa zjistí, že je to pro něj bezva hra - a pak si takhle začne vynucovat pozornost. Zcela nevědomky tak učíme psa aby skákal.

***

NÁPRAVA:

- zůstaňte bez hnutí stát a když na Vás načne pes skákat vůbec se neozývejte, dál stůjte a počkejte až se pes uklidní (po nežádoucím chování tak nic nepřijde i odstrkávání je pro psa vytížený cíl)

- až se uklidní hned psa pochvalte

- pokud začne znova skákat, okamžitě s hlazením přestaňte. Stůjte a dívejte se jinam.

     Pokud je Váš pes velký a skákáním Vám může způsobit újmu, je tu ještě jedna možnost, pokaždé když pes skočí, sražte ho dolů s povelem například - DOLŮ! nebo použijte zakazovací povel - NE! A teprve poté si ho všímejte, při vítání se k psovi skloňte, aby neměl důvod na Vás skákat.

***

Přátelé a návštěvy by se měli chovat stejně, pes se tak po mnoha opakováních tohoto cvičení zlozvyk odnaučí.

 

 

Jak tlumit kousání

Toto chování není vrozené

***

Jakmile štěně ve hře kousne, měli by jste rychle a zřetelně reagovat:

- pořádně zařvat vysokým hlasem

- přerušte hru

- štěně či psa ignorujte a dejte najevo, že o tak drsné hry nemáte zájem.

     Nikdy před psem neutíkejte, toto chování by u psa mohlo vyvolat "hru na kořist" a při lovu jsou všechny ohledy stranou, tam je třeba naopak ještě přitvrdit.

Za malou chvíli pak můžete se psem ve hře pokračovat - ale výzva musí přijít od Vás.

Pokud poučíte celou rodinu a budete postupovat důkladně, pes bude používat zuby stále opatrněji. a nakonec přestane úplně.

 

 

Výcvik a pravidla

 

1) Pečlivé promyšlení průběhu výcviku ( co a jak budete cvičit ( metodika cviku )- nesmí se stát, že nebudete znát metodiku - provádění cviku, který budete pejska učit

2) Příprava pomůcek pro výcvik psa ( obojek, vodítko, pamlsky, hračky apod ... )

3) Vybrání vhodného místa pro výcvik ( ze začátku doporučuji klidné místo, bez rušivých elementů - psů, lidí, aut apod.. - vybírejte taková místa, kde bude co nejméně pachů, které Vašeho psa extra lákají - divoká zvěř apod. Později začněte cvičit  na místech, kde jsou rušivé elementy, aby si pes přivykl poslušnosti i v rozrušení.

4) Výcvik začínejte lehkým cvikem, který pes umí a stejně tak i výcvik ukončete

5) Výcvik nesmí psa nudit, výcvik musí být dynamický, živý, ale ne příliš dlouhý -alespoň ze začátku. Ze začátku cvičte se psem jen pár minut a hodně cviky prokládejte hrou, postupem času délku výcviku prodlužujte ... pokud pes ztratí o výcvik zájem, zkuste ho nějak oživit, pokud ani to nepomůže ukončete výcvik lehkým cvikem, který ho baví a pořádně odměňte. Sami si všimněte, jak dlouho výcvik psa baví a dle toho cvičte ... Pes si na soustředění při výcviku musí zvykat, proto se postupně čas výcviku prodlužuje, snažte se psa učit poslušnosti formou hry.

6) Nejlepší motivací je pořádná pochvala - verbální i neverbální, nadšení psa z výcviku záleží jen na Vás, to Vy psovi předvedete výcvik jako zábavnou věc, nebo jako nesnesitelnou nudu - takže chvalte !!!

7) Nikdy psa nebijte, vhodné trestání je napsáno v rubrice - výcvik psa nebo výchova psa - trest

8) Pes není stroj, ani Vy neděláte nic 100% a i Vám trvá nějakou dobu, než vše pochopíte, proto na psa zbytečně netlačte ....

9) Vždy buďte důslední, pokud nebudete, nikdy Vás pes nebude poslouchat ...

 

 

Jak správně použít stahovací obojek

     I na takovéto drobnosti může záviset úspěch ve výcviku - pokud pejskovi nasadíte obojek špatně, nemůže se řádně stahovat a roztahovat, pokud psa tedy "přiškrtíte" jen tak nepovolí a pejska to stále škrtí, obojek musí být nasazen tak, aby když ho máte při levé noze smeřoval konec, na které připínáte karabinu od levé strany krku psa směrem k Vám.

 

Dle zákona je zakázáno používání stahovacích obojku bez mechanického omezení úplného zatažení smyčky u psů!  Používáním těchto obojků k výcviku, výchově či chovu psů se dopouštíte porušování zákona, viz odkaz.

 

 

 

Důslednost při výcviku

 

Věnujte velkou pozornost důležitosti důsledného počínání psovoda během výcviku a soužití se psem.

     Pokud je pes v péči cvičitele při povelu např. ,,ke mně“ naučen přiběhnout a přesednout, musí to od psa požadovat i jeho majitel při vyřčení povelu. Jinak se už jedná o nedůslednost a pes bude dále hledat další a další ,,šizení“ plnění povelů až jednou nepřiběhne vůbec!

Zde je podrobnější popsání uvedeného příkladu:

1. Pes je kontrastní metodou minimálně po několik týdnu učen standardnímu a správnému provádění cviku ke mně, pes je tomu naučen.

2. Pes je předán do rukou majitele, majitelé psovi ustoupí a při povelu ke mně jim stačí, že pes přijde

3. Pes si uvědomuje povolení psovodů a zkouší dál, pes byl při povelu ke mně učen na místě před psovodem vydržet do doby, pokud mu nebylo dáno volno, nyní si dobu u psovoda zkracuje, či jen kolem psovoda proběhne, při cviku se na majitele již tak nesoustředí a pokud k majiteli doběhne, kouká po okolí

4. Pes nedobíhá až k majiteli, o vzdálenosti na krok se nedá ani mluvit

5. Pes ignoruje povel, majitelé mají díky své nedůslednosti opět neposlušného psa.

 

Je třeba si uvědomit, že důslednost je základem úspěchů jakéhokoli výcviku.

 

     Velké množství majitelů tvrdí, že to se svým psem zkoušeli po dobrém i po zlém, ale prostě to NEJDE ! Chyba je opět, jak jinak, než na straně majitelů.

Další modelový případ:   pes tahá, údajně ho nelze naučit chůzi u nohy! Ovšem v praxi to    u velkého množství majitelů vypadá tak, že majitelé opět nejsou důslední, psa si několikrát stáhnou zpět k noze, ale poté to vzdají, pes si tak pouze zvykne, že pokud přetrpí několik cuknutí a nadávek ze strany majitele, bude si moc jít jak chce a tahat jak chce. Další chybou, které se dopouštějí majitelé psů při nácviku chůze u nohy je nedokončení cviku, majitelé si usmyslí, že chůze u nohy již stačí a psovi povolí, pes ale nechápe, že zrovna v tento moment Vám to stačí a může mít volno, bere to pouze jako povolení od cviku a ani v tomto případě se není čemu divit. Pokud pes nechodí vzorně u nohy, chůzi u nohy je nutno zakončit zastavením, posazením psa k noze a povelem volno, nebo alespoň povelem volno.

Pes se bude opravdu chovat tak, jak Vy ho naučíte, existuje na to dobré rčení - pes je dobrý, ale psovod nestojí za nic .. a je v tom opravdu velmi mnoho pravdy.

 

 

Povely

 

SEDNI

     Povel sedni, je pro psa lehký, jelikož ho učíte věc, kterou běžně dělá, jen mu jí musíte spojit s povelem.

      Je dobré to pejska učit už hodně odmala např. když mu jdete dát jeho jídlo, řeknete sedni a zatlačíte na záď, pejsek si sedne, vy ho moc pochválíte a dáte najíst, když to takhle budete dělat před každým jídlem, do týdne to musí umět každý pejsek. :-)

 

LEHNI

     Cvik se začíná učit pejska, pokud umí povel sedni, pejsek tedy při nácviku nejprve sedí, poté ho psovod chytne za obojek, ukáže lákavý pamlsek a drží před pejskem, až se o něj pes začne zajímat a natahovat krk, oddalujete pamlsek od čumáku psa a současně s ním míříte dolů, to přinutí psa si lehnout, popřípadě ještě tlačíte na kohoutek psa.

 

 

VSTAŇ

Jak má cvik vypadat:

Pes si na povel vstaň stoupne a vytrvá dokud majitel psovi nedá jiný povel.

Nácvik:

Doporučuji psa učit tento povel z lehu, jelikož pes lépe vycítí změnu z povelu LEHNI do povelu VSTAŇ.

     Psovi, který leží, dáme povel, chytneme ho pod břichem a rukou nadzvedneme, zároveň vodítkem psa stimulujeme tak, aby se zvedl (popřípadě můžete psa lákat na hračku či pamlsek)

     Tento povel chce trochu cviku, mnoho psů si stoupat nechce a některým dělá problém stoupat si ze sedu.

     Mnoho cvičitelů dělá při nácviku tohoto povelu krok dopředu, čímž lépe přesvědčí psa, aby si stoupl, ale mám pár zkušeností s tím, že si pes poté při povelu vstaň udělal 2-3 kroky dopředu tak, jak to bylo při nácviku, což je chyba. Pokud chcete takto přesvědčit psa, aby si stoupl, jakmile se začne zvedat, udělejte krok zpět, aby to psa nenutilo dostat se na Vaši úroveň.

     Pokud si pes po provedení povelu vstaň ihned sedá, či lehá, nebo dělá kroky, zavelte zakazovací povel a psa usměrněte, můžete použít i povel čekej.

 

KE MNĚ - přivolání s předsednutím před psovoda

 

     Přivolání psa je jedna z nejdůležitějších povelů psa. Pokud nezvládáte přivolání, nemůžete psa ani na chvíli spustit z očí. Přivolání se psa učí nejdříve na vodítku, psa necháte volně pobíhat a zavoláte jeho jméno – čímž ho upozorníte, že se něco děje a zavoláte povel ke mně ( pro znakový povel – ruka se pokládá na hruď ), jemným cuknutí psa přitáhnete k sobě, ani rychle ani pomalu, (pokud budete cukat pomalu, pes si zvykne, že příchod k Vám nemusí uspěchat a pokud pes při cuknutí poletí vzduchem, může se stát, že bude mít strach k Vám jít. Jelikož si příchod k Vám spojí s nepříjemným zážitkem).

     Pejsek ukončí cvik tak, že si těsně před Vás přisedne, Vy ho nejlépe verbálně i neverbálně pochválíte a až poté mu dáte volno, pes za celou dobu pochvaly musí sedět … mnoho lidí si říká, že přisednutí přes psovoda není důležité, hlavně že přijde, ale v praxí to pak funguje tak, že lidem stačí, když pes přijde k nim, po čase ale pes přijde jen metr od nich, nebo přijde a hned odejde a poté nepřijde vůbec, důslednost ve výcviku je velmi důležitá, každé polevení znamená po čase polevení další, je to jako řetězová reakce. .. proto se snažte cvik vždy dokončit!

     Když pes zvládá přivolání bez rušivých elementů na vodítku, přistupte k výcviku povelu u rušivých podnětů ( psi, lidi, auta, .. ) ovšem stále na vodítku, pokud si myslíte, že to již zvládá sejměte psovi vodítko, ovšem s tím opatrně, pokud pes zjistí, že když uteče vy ho nechytíte můžete tím tento cvik úplně vymazat z jeho paměti.

     Pokud psa zavoláte a on nepřijde – jděte si pro něj, pokud před Vámi utíká, otočte se a jděte pryč, každý pes je závislý na svém pánovi a poběží za Vámi, pokud psa chytnete, když si bude všímat např. psů, za kterými utekl, chyťte ho za kůži, vytahejte ho za kůži, zopakujte rázně povel a cvik dokončete, poté psa pusťte ke psům, za kterými utekl, pokud tedy ani jeden ze psů nevykazuje známku agrese. Pokud pro psa půjdete a on Vám půjde naproti, pokárejte ho již jen slovně!

Mnoho lidí dělá tu chybu, že psa chytí a zmlátí ho, připoutá na vodítko a jde s ním domů, to je jedna z největších chyb, jen opravdu hloupý pes by se po takových zážitcích k pánovi ještě vracel.

Povel ke mně zavelte na psa jen jednou, pokud neposlechne, zavolejte ještě jednou, ale již značně rozčileni, že pes neuposlechl, pokud na psa budete volat mile 100x pes si zvykne, že může přijít až vy se vykecáte.

Pokud k Vám pes běží pomalu, je třeba ho nějak motivovat, buď začněte couvat, jako by jste psovi chtěli utéct, nebo ho nalákejte na hračku či pamlsek.

 

K NOZE - obrat z pozice ke mně k levé noze psovoda s přisednutím

Existují dva možné obraty, ale pokud vím, ten starý se teď na většině kynologických cvičišť již nepoužívá, i když je elegantnější ...

1. způsob - ten, který již ze cvičišť vymizel... pes je přisednutý před psovodem ( povel ke mně ), psovod vysloví povel k noze, a pes ho zprava obejde a přisedne k levé noze.

     Postup nácviku - mějte psa připoutaného na vodítku, ukažte psovi pamlsek, v každé ruce mějte jeden, aby jste si ho nemuseli přehazovat z ruky do ruky, řekněte povel K NOZE! lehce trhněte vodítkem a přibližte pamlsek k pejskovi, pejsek se bude pro pamlsek natahovat, proto ho snadno za zády pomocí pamlsku ( nebo tahání za vodítko ) dovedete až k noze, kde psovi ukážete druhý pamlsek a zopakujete povel.

 

2. způsob – Pes sedící před psovodem se zleva přiřadí k levé noze psovoda z levé strany.

      Nácvik, pozice ke mně, pejskovi ukážete pamlsek a pomocí pamlsku s ním uděláte obrat, při obratu ustoupíte o krok doprava aby pes měl místo se obrátit a přiřadit k noze, pes přisedne k levé noze.

Jak má tento cvik vypadat : pes jde u levé nohy pána, není v tahu a jeho přední nohy jsou ve stejné linii jako nohy psovoda

     Tento cvik se učí pejska nejprve na vodítku .... pejska si vezmete na krátko (nesmíte psa škrtit a nesmí tahat, nesmíte si jeho chůzi u nohy podnítit škrcením) a řeknete povel, ukážete mu hračku nebo pamlsek a budete si ho krátkým, ale důrazným cukáním držet u nohy, lepší je to psa učit pomocí něčeho o co má zájem, než vynucovat si jeho bytí jen cukáním, pes nesmí být v tahu - pokaždé, když bude v tahu, zopakujte povel a cukněte ...

     Chůzi u nohy provádějte nejdříve na klidném místě, bez rušivých elementů (lidí, psů, aut apod.) a cvičte tento cvik jen chvíli.. řekněte povel "K NOZE", nalákejte pejska na nějaký pamlsek, či hračku a rozejděte se (cvik začínejte tak, aby pes seděl u Vaší levé nohy), jděte s pejskem u nohy pár metrů, pejska posaďte, hodně pochvalte a dejte mu odměnu, na kterou jste ho lákali.

     Tento cvik můžete procvičovat s pejskem několikrát denně, ovšem jen chvíli, postupně čas cviku prodlužujte a cvičte s ním i na rušných místech a dodržujte to, aby nikdy nebyl v tahu, pokud budete psa učit chůzi u nohy tak, že si ho dáte zcela na krátko a budete ho škrtit, ničeho nedosáhnete, protože až mu vodítko povolíte on vyrazí vpřed.

     Až toto pes bude zvládat na vodítku, zkoušejte to se psem  i bez něj, pokud Vám od nohy uteče, dojděte si pro něj a vytahejte za kůži na krku a cvik u nohy s ním dokončete, vždy musíte každý cvik dokončit (přisednutím k levé noze), i když Vám pes cvik přeruší. Když si pro psa, který přerušil cvik odběhnutím půjdete a on Vám poběží naproti, psa netrestejte jinak, než pokáráním a opět dokončete cvik. Chůze u nohy bývá často problém (není nic neobvyklého vidět vlajícího majitele za svým psem), ale pokud budete důslední a jste pro psa autoritou, vše se zvládne :)

Chůzi u nohy je dobré začít cvičit, když pes umí sedni a přivoláni a to zhruba od 4-5 měsíců.

 

 

OBRATY ZA CHŮZE

vpravo a vlevo - nácvik na vodítku, při každé změně směru zavelíte povel "K NOZE" a znatelně změníte směr, psa buď nalákáte na hračku a intonací ho povzbudíte nebo cuknutím přitáhnete k sobě.

čelem vzad - nácvik opět na vodítku - psovod jde se psem u nohy, zavelí povel "K NOZE" a otočí se čelem vzad proti směru hodinových ručiček, psa na vodítku přetáhne na svou po otočce levou stranu tak, aby ho obešel zatímco on se bude otáčet, nebo naláká na pamlsek.

 

 

ODLOŽENÍ ZA POCHOCHU

1.     v leže - "LEHNI"

2.     v sedě - "SEDNI"

3.     ve stoje - "STŮJ"

 

„LEHNI“

     Pro tento cvik je vhodné mít zvládnutou chůzi u nohy, jelikož se odložení za pochodu provádět při chůzi u nohy.

     S povelem k noze - si psa posadíme k levé noze, se stejným povelem se rozejdeme a pes jde vzorně u levé nohy. Po ujití pár metrů (záleží na Vás) zavelíme psovi daný povel - př. "LEHNI" a levá ruka mávne podél psa shora dolů a v konečné fází mírně přitlačí na kohoutek psa, tím ho přinutí si lehnout. Ze začátku, pokud používáte ruku pro ulehnutí psa se může psovod pozastavit a po ulehnutí pokračovat. Po ulehnutí pustíme vodítko z pravé ruky a levou ruku dáme rázně před čenich psa a s povelem zůstaň odcházíme. Pokračujeme pár kroků - ze začátku doporučuji pouze pár kroků, poté se otáčím a vracíme k psovi. Psa obcházíme - nesmí změnit polohu - a přiřadíme se k jeho pravému boku tak, aby ležel u naší levé nohy. U psa se zastavíme, zamezíme mu jakéhokoli pohybu (mnoho psů si ihned po přiřazení psovoda chce sedat, pokud se tak stane velmi důrazně zopakujeme povel lehni, psa tlakem na kohoutek položíme a znovu odcházíme. Pes musí zůstat v poloze "LEHNI" až do té doby, dokud mu nedáme povel "SEDNI"  a neplácneme levou rukou o naše levé stehno. V tu chvíli se pes přiřazuje k naší levé noze a je pochválen.

     Postupně vzdálenost odložení zvětšujeme. Pokud se pes při odložení snaží doplazit k nám, či mění polohu z lehu do sedni, nebo si přelehává, okamžitě se k němu vrátím, opravíme jeho špatnou polohu a celý nácvik zopakujeme.

     Při přirazení doporučuji měnit dobu, kdy psovi vydáte povel "SEDNI" mnoho psovodů si psa přiřazuje například po 3 sekundách a v duchu si počítá a poté se stává, že si pes sedá po třech sekundách sám, dobré ani není, přiřazovat psa ihned, nebo si spojí Váš příchod s automatickým přiřazením a taktéž Vám bude ihned vstávat. Vhodné je tedy měnit dobu přiřazení a někdy psa nepřiřadit vůbec a opět odejít.

 

 

 

 

„SEDNI“

Tento cvik se učí stejně, jako odložení v leže, jen s tím rozdílem, že se při povelu sedni plácne levou rukou na levé stehno a zatlačí na záď psa.

 

 

„STŮJ“

Pes musí mít zvládnutý dobře povel vstyk a umět v něm chvíli setrvat, mnoho psů si totiž po chvíli sedá, či lehá. Při odložení ze začátku můžete používat po povelu – STŮJ- povel VSTAŇ  a poté ZŮSTAŇ jak bylo vysvětleno v metodice u povelu odložení v lehni

     Tento cvik je pro praktický život velmi přínosný, odložení psa se dá využít v mnoha případech - odložení u obchodu, při setkání s cizími lidmi či psy, se kterými by si na volno nerozuměl apod. Pro psa je odložení zaměstnáním a dá se toho využít i když je pes vysoce hyperaktivní či provádí nežádoucí činnost.

     Pro začátek se učí psa krátkodobé odložení, pes se posadí, nebo lehne - učení odložení v leže je pro psa většinou lepší, protože z lehu se vybíhá hůře, než ze sedu :)

 

 

ODLOŽENÍ

 

1. pozornost psa a chvíle klidu

     Pokud máte štěně, nebo vysoce hyperaktivního psa, je toto někdy obtížný úkol. Nejdříve se musíte naučit vymanit jeho pozornost a naučit být chvíli v klidu, pozornost si vymaníte pamlskem, či hračkou, naučit psa se soustředit a být chvíli v klidu někdy bývá tou nejtěžší částí výcviku odložení. Učte to psa například povelem sedni, pokud pes sedí a vstává, kouká do dálky, lze tu právě mluvit o nesoustředěnosti a hyperaktivitě, stále psa posazujte, držte mu zadek dole. Důležité je, aby i Vy jste ztuhli, protože pokud po hyperaktivním, nesoustředěném psovi budete chtít, aby se učil klidu, zatímco Vy budete jančit, nedocílíte tím ničeho.

Takže by to mělo vypadat asi takhle:

,,Rexi, koukej, na, podívej!" - psovi ukážete lákadlo (pamlsek, hračka) Když pes doběhne, zavelíte povel sedni, pokud pes skáče a nevydrží chvíli sedět, opakujete povel stále, dokud nevydrží chvíli sedět, pochvala a odměna přijde až tehdy, pokud pes sedí, dokud ho nepochválíte, ... Metod, jak naučit psa se soustředit a chvíli být v klidu je plno, jistě si jich plno vymyslíte.

 

 

2. velmi krátké odložení v blízkosti psa

     Psa položte, či posaďte, mějte ho na vodítku a vodítko držte v jedné ruce vodítko, případně ho přišlápněte nohou, aby to zabránilo psovi z lehu vstát, ale pokud leží, vodítko ho nesmí stahovat dolů.

     Pokud má pes tendence vstát, vraťte ho do samé pozice a zopakujte povel - zůstaň. Toto cvičte dokud to pes nebude zvládat, vstát může až po Vašem povelu - volno.

3. odložení psa - postupné vzdalování psovoda

     Pokud pes zvládá předchozí bod, zkuste se od psa pomalu vzdalovat, ale nespěchejte. Pro začátek stačí pouze krok, pes bude mít nejspíše tendenci jít s Vámi, pokud se hne, opět si k němu stoupněte, vraťte do pozice při odložení a zkuste to znovu, postupně se oddalujte. Zatím pouze na vodítku. Hnout se smí pes až po zvolání povelu - volno.

4. odložení psa - vyzvednutí psa z odložení.

     Všeobecně je lepší, když ukončujete odložení psa, dojít pro něj, obejít ho, přistoupí k němu, aby byl u Vaší levé nohy, zavelet k noze a poté cvik ukončit, protože pokud chcete odložení v praxi, je vždy jistější, když pes ví, že odložení končí tím, že si pro psa dojdete, protože se může stát nešťastná náhoda, kdy psa odložíte, přejdete třeba silnici, potkáte známou, zvednete ruku, promluvíte a pes to automaticky vezme jako přivolání nebo povel volno a v tu chvíli se může stát tragédie, alespoň pro začátek byste měli pro psa docházet a pořádně to v něm upevnit.

5. dlouhodobé odložení psa, psovod mimo zrakový dosah psa

     Na dlouhodobém odložení se musí pracovat, princip je stejný jako u krátkodobého, jen je pes odložen déle. Někdy se psovod psovi schová úplně - v praxi například vstup do obchodu a pes musí zůstat na místě, pokud se lekne a běží za Vámi, psa vraťte na místo a opět pokračujte ve výcviku, pokud pes nezvládá zmizení svého majitele, zakončete cvik odložením, kdy pes na majitele vidí a trénujte schovávání například krátkým zmizením majitele za strom apod. A až poté se vraťte s úplnému a delšímu schování.

6. odložení - rušivé podněty

     Pokud chcete odložení praktikovat při nákupu apod. pes musí zvládat odložení v ruchu města, za přítomnosti psů, kol, běžců apod. I toto se musí nacvičovat.

 

 

PLAZ SE !

     Doporučuji tento povel učit psa, když ho ještě fyzicky zvládnete (štěně)! Těžko se učí plazit 50 kg pes ... k výcviku tohoto povelu potřebujete, aby pejsek uměl povel lehni, když pejsek leží, přidržíte ho za kohoutek tak, aby ho to nutilo stále být při zemi ...vezměte lákavý pamlsek a dejte ho těsně před jeho čumák, pejsek se bude pro něj natahovat, a bude se snažit vstát a dojít si pro něj, stále ho tlačte k zemi, opakujte povel plaz se! a pejska povzbuzujte, s rukou uhýbejte dle toho, jak blízko je pejskům čumák, ze začátku nechte psa plazit jen par krůčků a moc ho chvalte. Postupně čas plazení prodlužujte .. nakonec docílíte toho, že pes se bude plazit i bez Vaší ruky na jeho kohoutku.

     Často bývá u psů problém, aby si zvykly, že se mají plazit i když psovod stojí a kráčí vedle nich, tento cvik patří k těm těžším.

 

 

ŠTĚKEJ

     Tento cvik většinou není jednodenní, nebo dvoudenní nácvik, pejskovi musíte spojit povel štěkej s činností štěkotu, proto pokaždé, když pes štěká ( i malé štěně ) pejska povzbuzujte a říkejte povel štěkej, většinou to ale ze začátku vypadá tak, že jakmile pejskovi začnete říkat povel štěkej, tak jako na potvoru štěkat přestane ... :) Ale časem se to pejsek naučí..chce to jen trpělivost, po nějaké době zkuste, zda si to pejsek už zapamatoval, :) pokaždé pejska pořádně pochvalte.

 


ODSTRKÁVÁNÍ MÍČKU ČENICHEM

 

     Podle plemene zvolte velikost míčku, pro malého psa je vhodné i něco menšího než běžný tenisák, postupem času můžete přejít na větší míček, postavte např.: tenisák před psa, ukažte mu nějaký voňavý pamlsek a schovejte ho těsně za tenisák, pak dejte pejskovi povel, jaký si pro daný cvik dáte, pejsek bude mít snahu dostat se k pamlsku tak míček odstrčí, za každé odstrčení pejska chvalte a cvičte to zatím jen po jednom odstrčení, až toto bude pejsek zvládat i po odstranění pamlsku, učte ho, aby odstrkoval míček stále, dokud mu budete dávat povel…

                                                                                                

 

MRTVOLKA – MRTVÝ PES

     U hyperaktivních psů nejdříve naučte povel stop — znehybnění, - choďte — běhejte se psem, najednou zastavte a zavelte stop, pokud pes skáče, držte ho rukou na zemi, nejdříve je povel stop pouhá sekunda, později čas znehybnění prodlužujte, až bude pes toto zvládat, teprve poté přistupte k cviku mrtvolka.

Psa položte, opatrně převalte na jeden bok s povelem MRTVOLKA, psa držte v této pozici, aby se nehýbal zavelte znovu mrtvolka a ztuhněte, ze začátku vytrvejte tak sekundu a poté psa pusťte s povelem vztyk! Pes vystřelí jako střela .- ve většině případů. Postupem času dobu nehnutí prodlužujte a psa nechávejte ležet bez hnutí a bez držení rukou. Pes smí cvik ukončit pouze s povelem vztyk J Je třeba psa po provedení cviku i s Vaší pomoci pořádně chválit.

 

DEJ PAC

     Tento povel je mezi majiteli psů velmi oblíbený, pes si ho brzy osvojí a zjistí, že lidé se nad tímto cvikem rozplývají, chytřejší pes začne proto povel často dělat pokaždé, když něco chce J

Psa posaďte, řekněte — pac a vezměte do ruky jeho packu, pochvalte a několikrát opakujte, procvičujte několikrát denně a pes se tento cvik brzy naučí J

 

POKLONA

     Psa postavte, jednu ruku mu dejte pod břicho a druhou mu ukažte velmi lákavý pamlsek nebo hračku. Ruka s pamlskem bud u země kousek od psa, pes se po ní bude natahovat a vy budete velet povel lehni-poklona, pes se bude snažit lehnout, ale Vy mu rukou pod břichem v úplném lehnutí budete bránit (u velkých psů je to těžší, je lepší začít, když je ještě štěně! A nemá plnou fyzickou sílu) Pes si lehne jen přední částí těla, zopakujte povel poklona a odměníte, chce to trénink, nejdříve budete psovi držet ruku pod břichem, aby si nelehal zcela a pak to už nebude třeba J

 

SLALOM MEZI NOHAMA

     Psa si posaďte k levé noze, do každé ruky si dejte pamlsek, abyste ho nemuseli stále prohazovat z jedné ruky do druhé. Vykročte pravou nohou a opakujte povel — SLÁÁÁ—LOOOM, SLÁÁÁ—LOOOM, pravou rukou ukažte psovi mezi nohami pamlsek tak, aby nejkratší cesta k němu vedla mezi vykročenou pravou nohou a levou. Až pes proleze nohy, vykročte levou nohou a ukažte mu levou rukou pamlsek mezi nohama tak, aby opět nejkratší cesta vedle mezi nohama. Takto stále dokola, pokud budete pečlivě trénovat, za chvílí pes bude kličkovat na povel mezi nohama bez pamlsků. Vždy je třeba řádně pochválit a ze začátku doporučuji pouze krátký slalom J Aby to psa neomrzelo, že stále prochází mezi nohama, ale pamlsek mu vždy upláchne J