Jdi na obsah Jdi na menu

Pořízení psa

23. 8. 2010

Pořízení psa

 

 

Pořízení psa by mělo vždy předcházet důkladné promyšlení, zaprvé – jestli máte na psa ve svém životě čas, protože je strašný pohled na každého osamělého a zanedbaného pejska. A zadruhé, který pes je pro vás vhodný a hodí se do vašeho života!

 

 

Předejdete tak možným budoucím problémům, někdy pro váš životní styl skoro neřešitelným a z toho vycházející nešťastní psi i jejich majitelé.

 

 

 

Člověk, který neholduje pohybu by neměl při výběru sahat po loveckých plemenech apod.

Člověk, který nechce věnovat údržbě vzhledu psa hodiny česání, by neměl pokukovat po dlouhosrstých psech apod. Naopak člověk, který tráví volný čas např. u vody, si může vybrat plemeno psa, které má vodu také v krvi apod. Kombinací naleznete spousty, jen skloubit ty správné do sebe.

 

 

Přeji vám hodně zábavy při výběru.

 

 

Výběr plemene

 

Můžete si vybrat zhruba ze tří základních skupin:

- pejsek s průkazem původu

- pejsek bez průkazu původu

- pejsek z útulku

 

a dále podle:

 

a) velikosti

b) povahy

c) náročnosti údržby

 

Všem aspektům výběru, prosím, věnujte svou pozornost.

 

Trošku kategorie rozvedeme

 

1. pes s PP

     Pokud jste si již vybrali plemeno psa, které velikostí, povahou i náročností údržby zapadá do vašeho životního stylu, jistě chcete, aby štěně, které si pořídíte, vyrostlo v psa, vystihujícího tyto vlastnosti a právě PP vám tyto vlastnosti zaručuje.

Jen nezapomeňte, že každý pes, stejně jako člověk má svou vlastní osobnost.

Řízený chov psů s PP vyřazuje z chovu jedince, kteří vzhledově a povahově nevyjadřují svůj standard nebo vykazují nějaké choroby. Matka i otec štěňat jsou poradcem chovu schvalováni, jestli se k sobě hodí, jejich dědičné vlastnosti se studují, aby potomci odpovídali danému plemeni.

     PP vám zajišťuje důležité údaje. Je to dokument dokládající plemennou příslušnost psa, jeho jméno, datum narození a číslo zápisu v plemenné knize. Dozvíte se z něj název chovatelské stanice, z níž pes pochází, a jméno a adresu chovatele. Jsou v něm jmenovitě vypsány čtyři generace předků a pár informací o nich.

     A pozor! Pokud si pořídíte psa s PP, není vaši povinností navštěvovat výstavy psů – někdy se šíří taková fáma. Pokud máte psa s PP, sami se svobodně rozhodnete, jestli si chcete jeho krásy a přátelství užívat sami. Nikdo vás nikdy nemůže nutit psa vystavovat!

     Vyšší cena? Možná, ale chovateli se cenou štěňat vrací platba krytí (která bývá vyšší než cena jednoho štěněte), vystavení dokladů, péče o fenku i štěňata, která je mimořádná, a potom čas, který chovatelé věnují svým vrhům.

 

Dejte pozor na tzv. chovatele – množitele ! Jejich chovy bývají, jedním slovem BÍDA! Nevěnují se svým psům ani odchovům a jen ,,kasírují“ peníze !!!

 

2. pes bez PP

     Pejsek bez PP není horším přítelem než pes s PP. Pokud ovšem stojíte o opravdu pravého představitele vybraného plemene, můžete se lehce spálit.

Chov psů bez PP není kontrolovaný, a proto se stává, že pejsci vykazují vzhledové i povahové odchylky (např. místo mazlíka budete mí neurotika apod…..). Tzv. ,,bezpapíráčci“ se odchovávají na jedincích vyřazených nebo nezapojených do chovu, většinou pro nějakou vadu. Vady se tak mohou kumulovat. Pokud se jedná např. o zuby není to tak zlé, pokud jde o vážnější choroby např. pohybového aparátu nebo hrubé povahové vady, to už není legrace.

     To co se ušetří na PP, se může v mnohonásobné výši vydat u veterináře.

 

     A potom je tu otázka důvěryhodnosti lidí a jejich cti. Kdo vám zaručí, že oba rodiče a jejich rodiče apod. byli opravdu daného plemene, jak vypadali a jakou měli povahu?

Tady se musíte smířit s tím, že pokud jste se rozhodli pro koupi štěněte bez PP, může vám z něj vyrůst krásný voříšek.

Pokud jste si stáli za určitým plemenem, může to být veliké zklamání.

Pokud jste si chtěli pořídit psího přítele, taková nečekaná proměna nevadí a jistě vám bude po dlouhá léta dobrým přítelem.

Pokud si navíc štěně koupíte např. na tržnici, je pravděpodobné, že už ,,chovatele“ nikdy neuvidíte a nebudete mít tedy komu poděkovat, že vám např. ze 100% jorka vyrostl rozcuchaný voříšek na krátkých nohách apod.

 

3. pes z útulku

     Pořízení psa z útulku je skutek člověka s velkým srdcem. Nic není pro pejskaře dojemnější než pomoc opuštěnému nebo dokonce týranému psovi.

     Někdy máte možnost vybrat si štěně a potom s napětím sledovat, co vám z něj vyroste.

Většinou se k adopci nabízejí dospělí psi. Vybírejte opět podle vlastností a velikosti jedinců. Poradí vám lidé z útulku, kteří už o pejscích něco vědí, většinou si pejska můžete i půjčovat na procházky, než si ho odvedete domů.

  --- 

S pejskem z útulku je ze začátku potřeba trpělivost.

Než se rozkouká a zapojí do pro něj nového prostředí. Budete se muset novým věcem naučit a přizpůsobit.

---

     Říká se, že voříšci jsou chytřejší a zdravější než ti šlechtění. Ano, i to může být pravda. Platí to ovšem o opravdových voříšcích, kteří se volně pohybují svým územím, volně se páří a působí tam přirozená selekce při výběru partnerů a odchovu potomstva. Co není přírodou náležitě vybaveno, nepřežije.