Jdi na obsah Jdi na menu

Vycházky

23. 8. 2010

POHYB

pros275.jpg
O pohybu, který bude pes potřebovat, by se měl člověk zamyslet už když si psa pořizuje. Ne každý člověk se hodí ke každému psovi a ne každé plemeno se hodí ke každému člověku.

!!!
Při výběru je třeba zohlednit svůj fyzický stav, kolik můžeme psovi věnovat času a kolik prostoru, jak doma, tak v přilehlém okolí nebo jestli budeme se psem provozovat nějaké kynologické aktivity.

 

------------

A pozor! Uklízejte vždy trus/hovínka :-) po svém pejskovi. Uděláte tak dobrou reklamu sobě, svému pejskovi i všem ostatním pejskařům a pejskům.

 Samozřejmě... pokud jste ve volné přírodě nebo mimo stezku v lese, nemusíte psí exkrementy zbírat...... ale vždy na to myslete, když jdete v místech, kde chodí i jiní lidé, myslete na to, že tam chodí jak se svými dětmi, tak dalšími pejsky a každé ,,hovínko" může být zdorjem infekce!

------------

oparno-s-lovosem--226-.jpg


Procházky by se daly rozdělit na dvě kategorie, ať už jde o psa z městského bytu nebo z domku se zahrádkou:
- venčící a kondiční


 


Venčící vycházky

U tzv. venčících vycházek jde především o to, poskytovat psovi možnost vykonat potřebu. Každý pes potřebuje pravidelné venčení a výmluvy typu - to vydrží... hraničí s týráním zvířat. Četnost těchto vycházek se odvíjí od stáří a kondice psa.
- se štěnětem by se mělo chodit ven co nejčastěji, především po probuzení nebo po krmení, potom se říká, že asi do věku 5 měsíců, by mohlo vydržet bez venčení asi 4-6 hodin a čas se může pomalu prodlužovat
- dospělý pes by měl vydržet asi 8 hodin, většina lidí své psy venčí ráno, odpoledne a večer
- poslední kategorie jsou staří psi, háravé feny nebo vysokobřezí feny, tito psi mají zvýšenou potřebu močit (staří psi proto, že už jejich močové měchýře nevydrží to co za dospělých let a fenkdy, protože na jejich močové měchýře tlačí pohlavní orgány)
Pokud máte domek se zahrádkou, většinou vypadají venčící procházky tak, že otevřete pejskovi dveře a vypustíte jej na zahrádku.

 

dsc_0372.jpgKondiční vycházky

Jde o pohyb, který pes potřebuje k tomu, aby byl v dobré kondici. Aby byl spokojený, zdravě činorodý, aktivní, aby mu nenarůstaly ,,špíčky"...
Normální a zdravý pes se prostě potřebuje vyběhat, aby byl jak po fyzické, tak psychické stránce fit.
V tomhle se nároky na pohyb velmi liší podle plemenné příslušnosti a měl by být jedním z rozhodujících faktorů při výběru psa! opět rozhoduje i zdravotní stav psa a věk.
I pes, který žije na zahrádce potřebuje pohyb jako při kondiční vycházce.

 

dsc_0222.jpg


O délce a náročnosti takových kondičních vycházek

- štěně, které se zatím jen seznamuje se světem okolo sebe, potřebuje jen krátkodobé vycházky, protože ven musí, aby se vyvenčilo a naučilo tak čistotnosti, ovšem s mírou, nesmí se přetěžovat, protože zatím nemá potřebnou imunitu a taková ,,psí louka", kde se denně vystřídá mnoho psů, není zrovna vhodným místem k venčení našeho štěňátka
- pes ve věku 4-7 měsíců má už nároky na pohyb zvýšené, ale opět platí, nepřetěžovat, protože je pes ještě v růstu, vyvíjí se mu kosti, klouby... rostoucího psa necháme vyběhat podle jeho libosti, ale nikdy nepřistoupíme k takové chybě, jako dlouhé vycházky, celodenní výlety apod.
- zhruba od 2 let můžeme považovat většinu psů za dospělé, je to taková hranice, přičemž malí psíci dospívají rychleji, pro ně je tento věk spíš horní hranice, zatímco velcí a obří plemena pomaleji, proto by se dalo říct, že pro ně je to hranice dolní..., v tomhle věku můžeme plně využít pohybový potenciál svého psa, který se odvíjí především od plemene (malý společenský psík si vystačí s procházkou a případně hrou, lovecký pes potřebuje běhat, skákat, pracovat...)

 

pros178.jpg


Není nikde dáno, jak dlouho potřebuje které plemeno běhat nebo jak dlouho být venku. Neplatí rady typu: buďte venku se psem dokud toho nemá dost., protože některé psy nikdy neunavíte, jiný má dost jen co projde ulici sem a tam.
Zohlednit musíte i počasí, ne každý pes běhá rád v dešti a ne každý snáší dobře teplé nebo mrazivé počasí.

 


KDY nejít ven?
Pokud pes není v kondici, není mu dobře nebo je dokonce nemocný, neměl by chodit na delší vycházky a už vůbec ne výlety... to samé platí o psovi, který je po očkování, organismus očkovaného psa vstřebává očkovací látky a není v takové kondici, aby absolvoval delší vycházky, výlety nebo dlouhé návštěvy. Takovým delším procházkám se vyvarujte i s fenkama ve vyšším stádiu březosti


dsc0090.jpgDruhy pohybů a využít by je měl každý pes


Jen chůze na vodítku není to pravé ořechové, pes by měl mít možnost využít všech svých pohybů - rozpohybovat všechny své svaly. Zkuste se svým psem i běhat, hrát si, plavat, provozovat různé sporty a prožívat legraci z pohybu.

 

 


- krok, je pomalejší pohyb psa

- klus, rychlejší pohyb, který je považován za přirozený pohyb psa, pomalým a vytrvalým klusem dokáže urazit veliké vzdálenosti a moc se u toho neunaví

- cval, je rychlý a skákavý

- skok

- trysk, je opravdu rychlý běh psa, kdy až zadní nohy ,,předhání" nohy přední

 A pamatujte, ani pes v bytě nemusí trpět, jak si mnoho lidí myslí, jde především o to, kolik času mu jeho majitel věnuje a kolik času je ochoten s ním strávit venku na procházce nebo při hře, při psích sportech nebo na společném venčení v parku, kdy se sejdou pejskové ze sousedství... ve smečce se prohání a hrají si, zatímco si jejich majitelé mezi sebou vyměňují např. historky o svých mazlíčcích apod.Hravý pes, zdravý pes.

pros275.jpg