Jdi na obsah Jdi na menu

Psí zábava - hry a psí sporty

23. 8. 2010

Psí zábavaPro psy je největší radostí činnost se svým pánem, hry, vycházky, psí sporty a zábava v pohybu...

pros76.jpg


V posledních letech jsou stále častěji vidět majitelé se svými psy, kteří spolu nacvičují různé hry, triky, sestavy cviků, běhají spolu po lesních stezkách nebo u kola... je to ta nejlepší zábava pro aktivního psa a nesmírné odreagování pro majitele... ale ani majitelé méně aktivních pejsků nemusí zoufat, hry se najdou pro každého, stačí trochu představivosti a vynalézavosti.


Pokud se pustíte do her a nebo nějakých disciplín, měla by to být zábava pro vás i vašeho psa, zpestříte si navzájem život a prohloubíte vzájemný vztah a komunikaci.


Bude z vás tým a pokud se naučíte nějaké kousky, jistě ocení menší představení nejen rodina, ale každý, komu je předvedete.


Stačí obyčejné podávání packy nebo poprosení apod., které odbourá většinu dětí i dospělých.

Psí zábava a sporty

Dnes máte spousty informací především na internetu, ale i v kynologických publikacích nebo časopisech apod. Pokud si tedy vyberete disciplínu, která bude bavit vás i vašeho psa, snadno získáte informace jak na to, v internetových diskuzích se dozvíte různé triky od lidí, kteří již se svým psem pracují, můžete si i zaplatit nějaký kurz na kynologických cvičištích nebo u soukromých cvičitelů...


Do čeho se můžete pustit?

Agility

- dnes velmi populární aktivita se psem, věnuje se jí mnoho soukromých cvičitelů i kynologických cvičišť, lidé každého věku, se psy různých velikostí. Jde o běhání v překážkové dráze, kde běží majitel spolu se psem a navádí jej na různé překážky. Nejprve musíte zjistit, zda takový parkur se psem uběhnete, potom, zda máte psa, kterého bude překážková dráha bavit, bude nadšeně běhat, skákat přes překážky nebo jimi prolézat, pes musí být dobře ovladatelný.
Nemusíte se hned někam hlásit a závodit - hrajte si se svým psem - postavte si (třeba na zahrádce) svou vlastní překážkovou dráhu, s trochou vynalézavosti a představivosti si snadno složíte své překážky z nábytku a ozdob na zahradě apod.

6.jpgFrisbee
- také velice populární hra, jde o házení létajícího talíře různými způsoby s cílem, aby jej pes chytil do tlamy

- s talířem se musí naučit zacházet hlavně psovod :-)

2007_06_frisbee_21.jpg

 

Dogdancig - tanec se psem

- psovod a pes tvoří tým a na hudbu předvádějí předem připravenou sestavu, která obsahuje běžné cviky z poslušnosti, ale i mnoho dalších cviků a triků podle nápadu psovoda. Fantazii se meze nekladou, vždy by ale měl být brán ohled na zdraví a možnosti psa

dogdanc.jpg

 

Obedience - vysoký stupeň poslušnosti

- obedience nebo „vysoká škola poslušnosti“, jak ji mnozí nazývajíObedience v překladu znamená poslušnost, podrobení se a tak se vlastně jedná o poslušnost, ale maličko jinou. Tady nejde o to, aby pes slepě a bez duše následoval psovoda, ale je zde důležitá souhra psa a psovoda, žádoucí je radostný a kontaktní projev psa s co největší přesností provedení cviku. Pes musí být maximálně soustředěný na psovoda, aby správně chápal, co se po něm chce. Nejde o to, aby se automaticky naučil několik cviků, ale o to, aby tyto cviky pochopil, a to tím, že mu vysvětlíme co po něm chceme. Proto při výcviku obedience je nutné trénovat postupně, dopřát psovi čas, aby vše pochopil a aby to i „strávil“. Cvičí se bez vodítka, u vyšších kategorií dokonce bez obojku, takže pes skutečně cvičí protože chce a práce se psovodem je mu příjemná

obe1_leto.jpg

 

Flyball - láska k míčkům

- tento kynologický sport je určen především temperamentním psům. Na rase tolik nezáleží, ale samozřejmě rychlá a aktivní plemena, jako například border kolie, dosahují nejlepších výsledků. Na fyzickou kondici psovoda neklade flyball takové nároky, proto se mu mohou věnovat i méně zdatní jedinci.Jedná o souboj dvou čtyřčlenných družstev (pokud se počítají i páníčci, tak osmičelých) ve dvou drahách, které jsou stejné. V každé dráze se nachází čtyři skokové překážky, na konci je box, který po došlápnutí vystřeluje míček. Princip je celkem jednoduchý. Pes na povel psovoda vyběhne na dráhu, přeskočí překážky, naskočí na desku boxu, tím mechanika vypustí míček, pes ho chytne a aportuje ho přes překážky zpět k psovodovi. Ten celou dobu zůstává za startovní linií a povzbuzuje psa. V momentě, kdy pes dorazí do cíle, je vypuštěn další pes, pak postupně třetí a závod končí v okamžiku, kdy doběhne poslední – čtvrtý pes. Vyhrává rychlejší družstvo, které má jako první v cíli všechny čtyři psy a samozřejmě i míčky. Měření času končí v okamžiku, kdy poslední startující pes družstva protne cílovou linii jakoukoliv částí těla

flyb2.jpg

 

Coursing - rychlý běh za ,,návnadou"

- coursing, to je terénní dostihěhá na přehledné louce (nejlépe s přírodními překážkami), umělá návnada (igelitový střapec, kus kůže) se táhne cik-cak na lanku přes několik kladek a dráha, kterou střapec opisuje, má simulovat dráhu běhu zajíce,

velmi početně již tradičně bývá zastoupeno plemeno Rhodhéských ridgebacků. ale nechybí ani zástupci různých teriéřích plemen, např. Parson Russell teriér, foxteriér, westíci, border teriéři, bulteriéři i pitbulové. Z těch velkých například labradoři, lousianští leopardí psi, dalmatini, boxeři, nebo ti nejmenší jako je třeba pinč. Běhat jsem ale viděla i německou dogu, pekingského palácového psíka, výborný může být i buldoček. Běhají i voříšci.
Záleží jen na nadšení samotného psího jedince. Na tom, kdo byl jeho předek vůbec nezáleží.

Samozřejmě ale nemohou chybět chrtí plemena, protože pohled na saluku nebo vipeta na dráze je naprosto uchvacující a je to především původně jejich sport.

Jinými slovy, coursing je sport, který se bude líbit každému pejskovi, kterému jsou vlastní lovecké pudy a touha štvát kořist. Takže jestli máte doma aktivního pejska, který rád sportuje a běhá, zkuste ho vzít na nějaký coursingový trenink a vyzkoušejte, co on na to.

coursing.jpg

 

Vodní práce (radí P.Bradáč)

- co je nejdůležitější proto, aby výcvik vodních prací zůstal zábavou pro pejsky i psovody - bezpečnost!

Prevence torze žaludkuzásada, že by pes neměl dostat nejméně šest hodin před výcvikem a ani během něho žádnou potravu, a to ani žádné pamlsky 

Výběr místa k výcvikuVýcvik, zejména začátečníků, by měl probíhat v místě, kde je pozvolný přístup do vody - pejsci se méně unaví, a mohou tedy cvičit déle.

Kvalita vodyPodstatná je také čistota vody - pokud voda obsahuje větší množství sinic, může způsobit kožní a zažívací problémy. Pes při výcviku spolyká celkem značné množství vody, takže je její kvalita důležitá. Bahno je také nežádoucí, i když jeho nebezpečnost není velká

Dostatečná hloubkaDůležitá je dostatečná hloubka vody, a navíc dostatečně blízko břehu. Ideální je takové místo, kde se dno svažuje tak, aby dva až čtyři metry od břehu bylo vody po pás až po ramena a tato hloubka byla ještě dalších 10 až 30 metrů od břehu.

 

 

Pozor na vyčerpání!

 

Plavání je pro psa fyzicky velmi náročná činnost.

 

 

 

 

Doporučuji tedy velmi pečlivě sledovat aktuální stav psa ve vodě, někteří, zejména nezkušení psi dokážou při plavání vydávat energii tak, že jim viditelně ubývá s každým uplavaným metrem. Naštěstí pouze z doslechu vím, jak to vypadá, když se pes topí: prvním znakem je, že pustí aport, pokud nějaký má, v další fázi začne otevírat tlamu, následně začne plavat v kruhu a prý víc jak jeden kruh neudělá a jde ke dnu jako kámen. Tedy pokud zpozorujete některý z těchto znaků, jednejte okamžitě, na záchranu svého psa máte už jenom vteřiny.

 

 

 

Vlny

Vlny vysilují psy při plavání více, než si obvykle myslíme.

 

 

 

Počasí

Počasí má při plavání obrovský vliv, teplota má vliv na některá plemena, pro ta teplomilnější může být nízká teplota vody nevhodná, většina vodních plemen zvládne i plavání ve velmi studené vodě bez znatelného vlivu.

 

 

 

Když mrzne

V zimě představují nebezpečí plovoucí kry a led. Plovoucí kry ve vodě mohou poranit psovi při plavání krk, krční tepny a tlapky při vstupování do vody a vystupování z ní. Nebezpečím je samozřejmě také tenký led, zejména je-li zakrytý sněhem, nemusí být vždy vidět či poznat.

dsc06004.jpg

 

Dogtrecking - chůze se psem na dlouhé tratě

 

- dog-trekking je extrémní kynologickým vytrvalostním sportem, při němž jsou překonávány mimořádné vzdálenosti v časovém limituPsovod je se psem při dogtrekkingu spojen buď postrojem a vodítkem připjatým k bedernímu pásu, nebo vede psa pouze na vodítku (či střídáním obou variant). V žádném případě není možno jít se psem "na volno" (ani krátkodobě)Dogtrekkingové akce jsou obvykle pořádány na 100 a více kilometrů. Za nejkratší dogtrekking lze respektovat podnik na 80 km. Jsou buď etapové (různé místo startu a cíle), nebo respektují pouze časový limit. Při etapovém dogtrekkingu je doporučená délka etapy min. 40km.Účastníci jsou při dogtrekkingu odkázáni sami na sebe a před započetím podniku podepisují prohlášení, jímž ztvrzují, že vstupují do akce výhradně na vlastní nebezpečí a že jsou si vědomí úplné vlastní zodpovědnosti za sebe a svého psaDog-trekking je kynologickým outdoorovým sportem, který vede účastníky k samostatnému rozvíjení fyzických a mentálních (např. orientačních) schopností. Rozvíjí souhru a vzájemné pochopení člověka a psa.

p4200046.jpg

 

Běh se psem

- vyžaduje perfektní kondici obou, jak psovoda, tak psa

 

 

Pes a kolo

- pes je uvázaný ke kolu, běží a psovod šlape na kole

 

 

Mushing - saňoví psi

 

 

a další a další možné sporty, které vyžadují menší či větší zapojení i majitele psa do kondice....