Jdi na obsah Jdi na menu

Uši

23. 8. 2010

 

Péče o uši

 

     K běžné péči o uši patří používání čistících olejíčků, které uši čistí, rozpouštění ušní maz a přitom nenarušují citlivé prostředí zvukovodu.

! Nikdy nepoužívejte k čištění uší nic jiného – vždy olejíček! !

 

   

Péče o uši je u každého jednoho psa rozdílná. Někteří psi nemají s oušky problémy nikdy, celý život projdou s růžově zabarveným zvukovodem, jiní zase trpí na zvýšené množství ušního mazu, špínu, zarostlá ouška a záněty.

O uši jednoho psa se majitel nemusí vůbec starat, uši druhého psa zase musí pořád kontrolovat, omývat, čistit a v případě potřeby léčit.

 

 

Každý by měl svému psovi uši kontrolovat pravidelně, ale čistit je jen když je to třeba, i tady přehnaná péče může uškodit.

 

 dsc_0022.jpg

 

 

aplikace čistícího olejíčku do ucha

 

a

na spodním obrázku vyčištěné ucho

 

dsc_0023.jpg

Jak o uši svého psa pečovat?

 

Do určité míry o tom rozhoduje postavení boltce a tedy i plemenná příslušnost. Psi s těžkýma a dlouhýma ušima, nebo s hodně chlupatýma ušima, potřebují pravidelnou pečlivou kontrolu.

 

- psům s hodně chlupatýma ušima, je třeba udržovat srst kolem uší čistou, rozčesanou a pokud nám to estetika nebo výstavní požadavky dovolí, nejlépe krátce ostříhanou

- psům s hodně těžkýma ušima, ucho působí jako poklička, zvukovod špatně větrá a vytváří podmínky pro nepříjemné problémy, takové uši větrají např. při běhu psa, kdy se jim uši nadzvedávají a tím odvětrávají, mezi majiteli např. kokrů jsou velmi oblíbené pružné síťky a rukávky, které se navlékají psům přes hlavu a drží uši otevřené, velmi šikovné i při krmení, kdy si pes nenamočí uši do jídla nebo vody

 

- vnitřní strana ušního boltce bývá málo osrstěná a na kůži se snadno drží prach a špína, tyhle místa stačí omývat tampónkem namočeným ve vodě nebo olejíčku

 

- kdy už ošetření nepatří do vašich rukou, ale do rukou veterináře? – když se objeví zčervenání, ucho je hodně zanesené mazem, výtokem či hnisem, když pes pořád klepe hlavou, snaží se uši hodně škrábat, otírat, nebo když ucho začne páchnout

 

 

Co používat při péči o uši psa?

 

Nutno znovu opakovat, že do psího ucha nepatří nic jiného, než k čištění uší u psa určeného přípravku, většinou olejíčku nebo emulze.

Jiné přípravky mohou ucho nadměrně zvlhčit nebo naopak příliš vysušit a obojí napomáhá velmi nepříjemným nemocem ucha.

Do ucha nevkládáme žádné ostré nebo tvrdé předměty (zapomeňte na párátka, sirky nebo špejle apod.), pozor dejte i na vlastní nehty, nechceme si psa přeci poranit.

Nejlépe vyhovuje vata, jen pozor ať nezůstane kousek v uchu. Můžete ji použít vlastníma rukama, namotanou na peánu nebo pinzetě (pozor ať nesklouzne) nebo hotové ušní tyčinky určené pro lidi.

 

 

Co se hodí a můžete potřebovat?

- přípravek určený do ucha psa (olejíček, emulzi apod.)

- vatu (kousek vaty, vatové tampony, vatové tyčinky apod.)

- pinzetu nebo peán

- nůžky na zastřižení chlupů

 

 

Jak ucho čistit?

 

- malé čištění

Pro tento případ, kdy vidíte na uchu špínu nebo trochu mazu a ucho není podrážděné, stačí kousek vaty, navlhčit vodou nebo olejíčkem (v tomto případě nezasahujeme do ušní jámy ani zvukovodu). Tuto špínu odstranit a ucho vysušit.

 

- větší čištění

Pokud má pes v uchu více mazu, přistoupíme k nakapání olejíčku/emulze do ucha.

Uchopíme ušní boltec a lehce natáhneme vzhůru a trochu dozadu, celá základna ucha a zvukovod se tak napřímí a uvolní se nám cesta pro čištění. Nakapeme do ucha pár kapiček olejíčku, ucho opět zavřeme a lehce promneme, aby se olejíček dostal do záhybů (stejně tak se aplikují i ušní kapky). Ucho si opět otevřeme a vatičkou vytřeme ven obsah – maz a olejíček, do malých záhybů můžeme použít vatové tyčinky určené pro lidi, ale nezatlačte maz do ucha, chceme ho vyčistit a proto musíme pohybovat tyčinkou směrem ven z ucha.

 

Pokud se bojíte psovi do ucha zasahovat, vyhledejte odbornou pomoc, nechte psovi uši zkontrolovat, jestli je vůbec potřebuje vyčistit, můžete mu je nechat vyčistit nebo si nechat ukázat jak na to, aby jste se o ně mohli dál  starat sami.

Dále si můžete zakoupit kvalitní olejíček, dnes si určitě vyberete, který je postaven na tom, že nečistoty rozpustí a pes je z ucha sám vyklepe. Takové přípravky mají praktické gumové kapátko, kdy se nemusíte bát, že psa zraníte a do ucha mu jej nakapete snadno.

 

 

Chlupy v uších psa

 

Chlupy v psích uších jsou samostatnou kapitolou v péči o ucho psa. Opět záleží především na jedinci plemenné příslušnosti psa.

Jsou plemena psů např. shi-zu, pudlové, knírači apod., kterým přerůstá srst v uších, tato ,,mrtvá“ srst tvoří chuchvalce a zvukovod ucpává a je opravdu nutné tuto srst vytrhat !

 

Mnozí majitelé svému psovi raději tuto srst zastřihnou, to je špatně. V domnění, že vytrhávání psa bolí - ale nemějte strach, srst, která se z ucha vytrhává je odumřelá, pejska to tahá a většině psů je to nepříjemné, ale jde jen o chvilku nepohodlí. Zatímco zastřižená srst může způsobit nepříjemné a vleklé problémy. Kousky ostříhané srsti mohou spadnout do ucha a způsobit záněty, dorůstající ostré chlupy mohou prorůst do protější strany ucha a opět způsobit bolestivé záněty.

 3.jpg

 

 

zarostlé ucho před zásahem v salonu

a

na spodím obrázku po depilaci zvukovodu a ošetřeí okolí ucha u nás v salonu

 

 

4.jpg

 

 

Pokud se na vytrhávání chlupů z uší sami necítíte, nechte to na veterináři nebo upravovatelkách v psích salonech.

 

 

Z vlastní zkušenosti v salonu:

Jednou jsem čistila uši pejskovi plemene shi-zu, na první pohled ucpaný zvukovod mrtvou srstí a v ní nabaleným ušním mazem, po vytáhnutí chuchvalce jsem slyšela ! jak ucho ,,odfouklo“, jako když odstraníte špunt. Pochybuji, že na ucho v té době slyšel a věřím, že se mu velmi ulevilo.

 

 

Jak chlupy odstranit?

- opět si otevřete ucho, nadzvednete ušní boltec, opravdu velkým pomocníkem je pudr do uší pro psy a kočky, díky němuž vám nebudou mastné chloupky klouzat a tento pudr má i desinfekční vlastnosti, pokud ho máte, naprášíte trochu na chlupy, můžete za chlupy začít jemně tahat prsty nebo pinzetou či peánem, nesnažte se vytrhnout je najednou, to je příliš tahání v jednom kuse, zvolte šetrnější způsob a vytahejte je postupně, odměnou vám budou čisté ouško a sice chvíli naštvaný, ale zato spokojený pejsek

dsc_0020.jpg

 

Voda do ucha nepatří

 

cerven-2010-241.jpg

Pokud se zabýváme péčí o uši nesmíme zapomenout ani na otázku týkající se koupání psa.

- když psa koupeme, vždy dáváme pozor, aby mu nenatekla voda do uší, můžeme psovi uši přidržovat sklopené s vodu lít jen svrchu, nebo nacpat psovi do uší vatu, ale nezapomenout jí po koupání zase vyndat, pokud chceme psovi omýt i části pod uchem a v okolí zvukovodu, není to problém, když dáváme dostatečně pozor, abychom mu do ucha vodu nenalili ! po koupání pak toto místo můžeme zvlášť a pečlivě vysušit

- co se týká koupání psa ve volné přírodě, neměl by to být problém, protože pes se většinou ve vodě pohybuje tak, aby mu do ucha nenatekla, pokud bychom si ale všimli, že mu do ucha voda natekla, že se snaží jí vyklepat, ucho mu vysušíme a bude mu věnovat větší pozornost

 

 

Osiny v uchu i jinde

 

K přírodě patří i dozrávání trav a jejich snaha dostat svá semena co nejdále, bohužel se takovým přenašečem semen může stát i náš pes.

Věnujte, prosím, zvýšenou pozornost svému pejskovi, když se v létě vrátíte např. z louky nebo lesa, prohlédněte ho, podívejte se především do uší, očí a mezi prsty na tlapkách, to jsou místa, kde se osiny nejčastěji zachytí a dokáží způsobit nepředstavitelné problémy - od cestování celým tělem, vyhnisáním v bolák, poraněním ucha i oka….

 

a--305-.jpg