Jdi na obsah Jdi na menu

Srst

23. 8. 2010

  Stejně, jako lidské vlasy, i srst psa potřebuje vhodnou údržbu, dobře volenou kosmetiku a šetrné zacházení

Vždyť srst psa má být jeho ozdobou!

 

picture-033.jpg

 

     Srst je třeba udržovat v čistotě a pravidelně a důkladně česat.

A s tím je nejlepší začít hned, jakmile si přineseme štěňátko domů. Starší pes si těžko zvyká na česání, kroutí se, ohání se zuby, utíká a zažívá stres. Pokud naučíte svého psa, že česání je součástí jeho života už odmalička, bude to respektovat. Vůbec nevadí, že má ještě řídké a krátké štěněčí chloupky, hlavní je, že si zvykne na to, jak po jeho těle přejíždí hřeben či kartáč.

 

 

     Často se můžeme setkat s pejsky napovrch učesanými, ale uvnitř srsti s plstnatými polštáři a v nejhorším případě s podrážděnou a zarudlou kůží a lupy pod těmito filci. Takovému pejskovi se v srsti zachycuje špína a vlhkost, tím se vytváří ráj pro vnější cizopasníky a způsobuje pejskovi nepříjemné svědění. Nehledě na to, že takový pes vypadá zanedbaně a může značně zapáchat.

 

     Zejména na jaře, v době výměny srsti – línání, kdy se zachycuje podsada mezi pesíky, je třeba psa častěji a důkladně vyčesávat a kartáčovat.

(Řada psů však mění srst v průběhu celého roku, např. pokud žijí v bytě nebo v oblastech se stálou teplotou.)

 

d-20.jpg

6-endik-v-postoji-listopad09.jpg

 

    Česání je činnost, která utvrzuje vztah majitele se psem! Jste si nablízku. To jak hladíte svého psa při česání po celém těle, upevňuje vaší pozici vůdce smečky. Navíc si pes zvykne na dotyky vaší ruky na kterékoliv části svého těla, takže je s ním jednodušší spolupráce např. při ošetřování, nebo v jiných, pro něj nezvyklých situacích. Snadno také při této proceduře odhalíte i to nemilé – vnější cizopasníky, anomálie na kůži či pod ní, a to může vašim psům zachránit i život!

 

pes.jpg  A potom jsou plemena psů, kterým se vyzrálá srst tzv. trimuje neboli vyškubává a napomáhá se tak růstu nové srsti.

 

     U drsnosrstých psů neprobíhá  změna husté zimní srsti na lehkou letní. Když jejich pevná krycí srst dosáhne určité délky odumírá, a nová dorůstá ve stejné síle i v létě. Trimování tento proces podporuje, povzbuzuje růst nové srsti a tím zlepšuje její kvalitu.

     Pokud je srst u drsnosrstého psa místo trimování ostříhána, ztrácí svou ochrannou schopnost a velmi často se výrazně zvlní. U barevných teriérů také dochází k vyblednutí barev, neboť nejvíce pigmentu se nachází na koncích chlupů, které jsou ovšem ostříhány. Takový pes pak působí mdle a vybledle.

     U jedinců, jejichž srst je atypicky měkká je ovšem lépe se trimování vzdát, abychom psa zbytečně netrápili škubáním mnohdy nezralé srsti, a psa můžeme ostříhat. Jsou to ovšem jen výjimky.

 

Plemena, která se upravují trimováním jsou:

Australský teriér, Border teriér, Skotský teriér, Welšteriér, Sealyham teriér, West Highlad White teriér, Dandie Dinmont teriér, Irský teriér, Kernteriér, Norvičský teriér, Norfolkský teriér, Glen of Inaal teriér, Foxteriér drsnosrstý, Lakelandský teriér, Jagdteriér, Jack Russel teriér, Parson Jack Russel teriér, Erdel teriér, Knírač, Opičí pinč, Jezevčík drsnosrstý, Kokršpaněl (anglický i americký), Belgický grifonek