Jdi na obsah Jdi na menu

Drápy

23. 8. 2010

TLAPKY A DRÁPY

 

pes--10-.jpg

 

 

Stejně jako lidem nehty, dorůstají psům drápky, pokud si je pes sám přirozeně při pohybu neobrousí, musí zasáhnout člověk a drápy psovi zkrátit.

 

K péči o tlapky nepatří jen starost o drápky, ale také o polštářky, chlupy mezi nimi a o kůži.

 

 

Drápky

 

Samozřejmě je lepší, pokud má pejsek dostatek pohybu i po pevné, hrubé nebo tvrdé podložce, po pevných cestách nebo po dvorečku, kde si sám drápky průběžně a pravidelně obrušuje.

V tom případě jsou drápky pevné, mají správnou délku, nepřekáží psovi při pohybu, nedeformují mu postavení prstů a nejsou ostré. Kontrolovat se tedy bude především pátý (první) prst na předních tlapkách, který nedosáhne na zem a tudíž se neobrousí, ten bývá špičatý a delší a potřebuje čas od času zkrátit nebo alespoň zacvaknout ostrou špičku - tento dráp dokáže růst až se stočí a může se zapíchnout zpět do prstu!

To samé platí u paspárků na zadních nohou - většině psů se paspárky - tedy páté (první) prsty na zadních nohou úplně odstraňují už jako malinkým štěňátkům, nemají žádnou funkci, naopak se mohou zatrhnout a způsobit zranění. (U některých plemen se paspárky nechávají a jsou součástí jejich standardu.)

 

Věnovat pozornost a péči potřebují drápy, které si psi sami neobrousí.

Jde o situace, kdy nemají psi dostatek pohybu na již zmiňovaném tvrdém povrchu nebo jsou příliš malí a lehcí a ani pohyb po cestách nezajistí dostatečné obroušení, nebo mají vrozené předpoklady pro silné dorůstání drápu, či špatně utvářené tlapky apod.

 

dsc_0012.jpg

Proč psům drápy stříhat?

 

Pokud má pes drápky příliš dlouhé, deformují se - stáčí se, mění se úhel pro položení tlapek, nedovolují psovi provozovat správný pohyb, pes vydává při pohybu větší námahu, špatně staví své končetiny a špatně tlumí nárazy... v neposlední řadě, ostré drápky dokáží nepříjemně poškrábat jak majitele tak např. nábytek apod.

 

 dsc_0013.jpg

                                            dobře ošetřované drápy

 

dsc_0017.jpg

 

 

 

Jak drápky zkracovat?

 

- pilováním, kdy se vám hodí normální pilníček na nehty, je to dobré v případě, kdy je drápek hodně ostrý a potřebuje jen ztupit, pokud potřebují ztupit hrany drápku po ostříhání nebo pokud máte pejska, který se až příliš bojí kleštiček na drápky a i přes vynaloženou námahu, mu je prostě nedokážete bezpečně ostříhat (to radím především majitelům bojácných malinkých pejsků, kteří se brání jako by jim šlo o život... když máte doma chvilku klidu, vezmete si pejska na klín a nenápadně s milým úsměvem, psovi drápky pilujete pilníčkem)

 

- stříháním, takové zkracování drápků vyžaduje znalost anatomie drápu a šikovnost majitele

 

Pokud se bojíte nebo si nejste jisti, kde stříhnout, raději to nechte na veterináři nebo na upravovatele psů. Minimálně si nechte poradit, jak na to a příště to můžete zkusit sami.

 

Stříhání drápů vyžaduje znalost anatomie drápu psa a také šikovnost majitele, správně si tlapku přidržet a správně určit místo střihu.

 

Pokud by jste psa střihli do škáry, způsobíte silné krvácení a opravdu velmi bolestivé zranění. Takto postižený pes se už bude vždycky bát stříhání drápů.

 dsc_0016.jpgdsc_0084.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

dsc_0085.jpg

 

 

 

Jak střihnout?

 

- u světlých (nepigmentovaných) drápů se dá střih celkem dobře odhadnout, střihnout můžeme několik milimetrů od místa, kde končí v drápu škára, jak já vždy říkám majitelům psů: pečlivě se podíváte tam kde končí ,,růžové masíčko" a několik milimetrů před ním můžete střihnout

- u černých (pigmentovaných) drápů je práce o mnoho složitější, nevidíte, kde škára (,,masíčko") končí, v takovém případě je lepší zkracovat po opravdu malých kouscích a kontrolovat řez drápu

 

dsc_0016.jpg

 

 

Pokud už má váš pes dlouhé drápy, postup bude zdlouhavější, zkracovat musíte po malých kouscích a s časovými rozestupy třeba tří čtyř týdnů. Pes by měl mít co nejvíce pohybu po tvrdém podkladu, aby bylo podporováno přirozené obroušení drápů.

 

 

 

Čím drápy stříhat?

 

- kleště na psí drápy klasické nebo kleště, které fungují jako gilotina, a které jsou dost ostré, aby psí dráp odštíply čistě a rychle

 

 

Nepoužívejte! na stříhání psích drápů nůžtičky nebo kleštičky určené pro nehty. Tyto nástroje sice dráp nejspíš odstřihnou, ale nejsou dost ostré a silné... mohou dráp pohmoždit nebo dokonce způsobit prasklinu a oboje je pro psa velmi bolestivé.

 

 

Pokud i přes veškerou snahu a pečlivost psa střihnete do škáry, je potřeba dráp ošetřit desinfekcí a případné krvácení zastavit. K zastavení krvácení se prodávají speciální prášky/pudry.

 

 

 

Polštářky na tlapkách

 

K péči o tlapky se můžete dočíst v textu ,,Tlapky v zimě". Jde totiž především o zvýšenou péči, kterou je třeba věnovat polštářkům především v zimě... jistě lze polštářky kontrolovat celoročně, především u pejsků, kteří se pohybují ve městech apod. v suchém a nečistém prostředí.

 

Psí polštářky můžeme chránit speciálníma botičkama pro psy. Druhou, a asi častější možností je, mazání tlapek ošetřujícíma a zvláčňujícíma mastma či krémy. Na trhu je opět mnoho speciálních přípravků, dobrá je i např. Indulona apod.

 

Větší pozornost si pak vyžadují pejsci jako američtí kokři, někteří teriéři,... bohužel se u některých pejsků objevuje dědičný problém s tvrdnutím vrchní části polštářků - horní zrohovatělá vrstva přerůstá a ztrácí pružnost, tvrdne, je ostrá a může dokonce i prasknout, což je pro psa velmi bolestivé.

 

 

 

Srst na tlapkách

 

Např. pudlům se srst při úpravě kompletně z prstů a meziprstí vyholuje, jsou ovšem psi, především takoví, co se hodně pohybují venku nebo hrabou v zemi, kteří srst na tlapkách potřebují, srst jim chrání tlapky před nebezpečím vnějších vlivů.

 1.jpg2.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

U osrstěných tlapek dbejte na čistotu, případné přečnívající chloupky na spodní straně tlapky je lepší odstřihnout. Dbejte na čistotu, hlavně mezi polštářky, kde se často tvoří tvrdé chuchvalce a působí na tlapku - jako u člověka kamínek v botě - tlačí, znepříjemňují pohyb a bolí při došlapu. Takto ztvrdlé a nacpané/nadupané chlupy je těžké odstraňovat, po kouskách se odstřihávají a povytahují, zase odstříhávají, dokud není tvrdý kus celý pryč a tlapka není volná.

 

Zvýšenou pozornost je třeba věnovat i meziprstí, kde se také srst snadno zacuchá a mohou se pod ní uchytit cizí předměty nebo plísně.

 

Zvláštní kapitolou jsou osiny, které se snadno zapíchnou mezi prsty psa a dokáží nadělat velikou paseku... proto, pokud v létě přijdete z procházky, věnujte chvilku prohlídce svého psa, jestli na sobě nemá nachytaná nějaká semena trav apod. Nejčastěji se zachytí právě v tlapkách, dále v uších, očích i jinde.

Osiny jsou velmi nebezpečné! Pokud se dostanou pod kůži, mohou cestovat po celém těle a dělat škodu, dokáží nepříjemně vyhnisat a vytvořit veliký bolák, dokáží i poranit oko či ucho.