Jdi na obsah Jdi na menu

Péče o štěně

23. 8. 2010

Péče o štěněPříprava domova pro štěně

Máte za sebou debaty o tom, jestli máte čas na pejska, co od něj očekáváte, výběr plemene, nebo promyšlení, jakého pejska si vůbec pořídíte, psa nebo fenku, máte za sebou získání informací o něm, nalezení zodpovědného chovatele a dalším krokem bude příprava domova a celé rodiny na příchod nového člena rodiny - štěňátko.Co pro štěně připravit?

- místo, které bude jen jeho, kde bude mít pelíšek nebo deku, kde bude mít klid pro odpočinek a svoje bezpečné místečko, na tomto místě by jej neměl nikdo rušit, především děti s tímto pravidlem musíte seznámit

listopad-2010-101.jpg


Když si přinesete štěňátko domů, dostává se do nového prostředí, opustilo jediné místo, které doposud znalo, svou maminku i sourozence a musí se tedy cítit v novém prostředí co nejlépe a záleží na vás, jak mu tento přechod co nejvíce usnadníte. Zajistili všechny jeho potřeby, uklidnili jej a ukázali, že se mu u vás bude líbit.


- psí ,,věcičky" (u všech věcí, které kupujete, dávejte pozor, aby nebyly pro štěně nebezpečné, nesmí jít snadno rozkousat a spolknout kousky plastu apod., pokud se něco rozkousat podaří, odeberte to a rovnou vyhoďte):
..... pojedete pro štěně a hned musíte myslet na věci, které potřebujete např. do auta, na malinké štěňátko třeba ještě nic nepotřebujete, ale přivádí to k myšlence - přepravka, deka, bezpečnostní pásy do auta, obojek, vodíkto, nádobu na vodu,... dále pelíšek nebo deku, obojek (nejlépe nastavitelný, štěně vám poroste) nebo kšírky a vodítko, misky na vodu (ke které musí mít pejsek stálý přístup) a na krmení, dále pro štěňátko velice důležité hračky a okusovátka, psí žvýkačky a žužlátka..., zřejmě budete muset myslet i na úklid, protože malé štěně se teprve učí čistotnosti a sem tam se může najít loužička či hromádka i doma, a co dále... potřeby pro údržbu srsti (už od příchodu domů je třeba štěně učit, že jsou určitá pravidla a povinnosti), dále prostředky proti parazitům apod. .......

 

 

V dnešní době jsou kamenné i internetové obchody plnééé všeho... co si jen může majitel pro svého pejska může přát. Jen je navštivte, prohlédněte, vyzkoušejte a určitě si vyberete a radost budete mít jak vy, tak váš milovaný pejsek.


- zabezpečení domova

Kromě toho, že musí být váš domov připravený tak, aby se v něm štěně cítilo dobře, musí být pro ně i naprosto bezpečný!
To znamená, udělat taková opatření, aby se malé a podnikavé štěně nedostalo tam, kam nemá, a aby v jeho dosahu nebylo nic, co by ho mohlo ohrozit! kdyby to pejsek očichal, olizoval, žvýkal, snědl, vypil atd. ...
Pokud nechcete, aby vám štěně něco zničilo, dejte tyto věci z jeho dosahu, stejně tak pokud nechcete, aby se mu něco stalo, dejte z jeho dosahu vše nebezpečné, jako jsou: jedovaté květiny, čistící prostředky a jiné chemikálie, dráty pod napětím, odpadky a další...

Stejně pečlivě zkontrolujte, jestli je bezpečné okolí domu. Jako jste zabezpečili byt, zabezpečte i zahrádku nebo dvoreček. Štěně by se mělo venku pohybovat pod dohledem, ale pokud prozkoumává své okolí, pozor ať si nikde neublíží, pečlivě prohlédněte, aby byl plot naprosto bezpečný, vynalézavé a zvědavé štěne, by si mohlo najít škvírku... a dostat se ven.

Pokud nemáte vlastní zahrádku, musíte štěně venčit na veřejném prostranství, lepší je... myslet na to, kde nechat štěně proběhnot dokud nemá všechna potřebná očkování. Do té doby jsou pro něj velmi frekventovaná místa s venčením určitým rizikem nákazy. Zkuste se tedy porozhlédnout po svém okolí a štěně pokládat na zem v místě, kde není taková hustota venčení psů.


 

- potřeba kontaktu

Štěně potřebuje, abyste mu věnovali svůj čas i pozornost. Jestliže mu je nevěnujete, štěně trpí.

Potřebuje, abyste jej vychovávali, cvičili, hráli si s ním, mazlili se s ním, denně se musí několikrát krmit, venčit a co nejvíce socializovat (seznamovat s okolním světem, se zvířaty, lidmy, zvuky, různým prostředím, s česáním atd. atd.).

Jedete si pro štěně?

dsc0095.jpg

 

 

Pečlivě jste si vybrali chovatele, možná jste se byli podívat na štěňátka již dříve a trochu se s chlupáčkama, chovateli i zbylou psí rodinkou seznámili.

 

 

Štěňátka se většinou dávají novým majitelům ve věku 7 - 10 týdnů, kdy už jsou vyzrálá a připravená na další fázi svého života, sama se krmí a venčí a nejsou závyslá na své matce.


Opravdu zodpovědný chovatel vás při přebírání štěněte pozve k sobě domů, posedí s vámi a bude si s vámi povídat o štěňatech a psech všeobecně, bude vám popisovat jaké chování u štěněte, které jste si vybrali pozoroval a trošku vás s ním seznámí. Bude vyprávět své zkušenostise psy a chovem.

Takový chovatel uvítá i nezávaznou návštěvu před odběrem štěněte.

 

Takový chovatel vám spolu se štěnětem předá:

- průkaz původu psa

- očkovací průkaz (ve kterém jsou všechny očkování i odčervení štěněte)

- dostanete i smlouvu o prodeji štěněte, (většina opravdových chovatelů ve smlouvě nevypustí odstavec o přednostním právu odběru psa, pokud si z nějakého důvodu již nebudete moci pejska nechat)

- předá vám také nějakou hračku nebo textil s vůní svého ,,rodiště"

- seznam nebo jídelníček s tím, co doposud štěně jedlo a jak často má být krmeno, případně malé balení krmení, na které je štěně zvyklé

- návod na vhodné odčervování i očkování

- text nebo ,,návod" k péči o štěně, případně informace o plemeni nebo chovatelském klubu,..........

p1190007.jpg

Příklad dopisu o péči od jednoho výnikajícího chovatele:
,,Dostáváte do rukou nehotové štěně. Jeho vývj fyzické i psychické do velké míry závisí na vaši péči. Vyčleňte štěněti v bytě jeho místo, v kterém bude relaivně chráněno a dbejte na to, aby pokud svoje místo vyhledá, psa nerušili ani další členové rodiny. Štěně se potřebuje dostatečně vyspat a nesmí být přetěžováno. To je třeba vysvětlit zvláště dětem. Dávejte pozor na to, aby se štěně nedostalo k elektrickým šňůrám, mohou být zdrojem velmi závažných úrazů. Nedávejte štěňatům hračky, které snadno rozkouše a spolkne. Pozor na předměty gumové a pěnové. Případné ospalky v koutcích oka odstraňujte borovou vodou. Do uší příliš nesahejte, pokud by bylo třeba je vyčisti, použijte olejíček k čištění uší. Voda nebo lihové preparáty do uší nepatří. Štěně pravidelně česejte, koupání v rámci možností nepřehánějte. Ven můžete se štěnětem chodit, nemělo by se ale, dokud nebude plně proočkováno, dostat do kontaktu s nemocným psem nebo prostředím, v kterém se nomocný pes pohyboval.
Pokud se vyskytnou jakékoliv problémy, můžete je se mnou konzultovat. Přeji vám noho radosti s novým členem rodiny.

Cesta a příjezd domů


Cestou domů se vám může hodit tzv. ,,čůrací plínka" kdyby náhodou štěně neudrželo moč celou cestu, ať už jedete autem nebo veřejnou dopravou. Pokud je cesta dlouhá, je vhodné si jí rozdělit krátkými zastávkami, dále se hodí deka a popřípadě přenoska nebo taška na zvířata, důležité je nezapomenout vodu ! , dál už záleží na každém, jestli vezme na cestu i nějaké dobrůtky nebo hračky...


Po příjezdu domů nejprve štěnátko vyvenčete a nabídněte mu vodu. Poté jej pomalu seznamte s ostatními členy domácnosti a nechte štěně si nový domov prohlédnout, každé štěně je individuální a proto si samo zvolí rychlost, jakou se bude pohybovat po bytě a jak a co bude zkoumat. Po cestě a ze stresu odloučení od matky a sourozenců bude jistě velmi unavené a tak ho nechte odpočívat na místě, které si najde, popřípadě, když se nechá přesunout do pelíšku, který jste mu připravili, uložte jej tam...


První noc
První den v novém... cestování, seznámení s novou rodinou, zkoumání nových prostorů ... štěně dnes vidělo víc světa než kdykoliv předtím... A to všechno za jeden den! Přijde večer a první noc v novém domově. Člověk by řekl, že musí ,,padnout" do deky a spát... Ovšem, pro štěně, je to první noc bez matky a bez sourozenců, nejspíš se trošku bojí, nehřejí ho jeho sourozemci a stýská se mu. Štěňátko se pokuste uklidnit, ale rozhodně jej nerozmazlujte, pokud nechcete trávit celé noci vzhůru. Naučtě štěně, že se v noci spí. Většina štěňat první nebo i několik prvních nocí kňučí - je to způsob jak dát ostatním vědět, že je tam a doufá, že získá společnost... Štěňatům pomáhá kousek textilu apod. s vůní z jejich rodiště, někteří lidé dávají pejskovi teplou láhev, aby vytvářeli dojem dalšího spolunocležníka. Štěně nakonec musí usnout a také usne.

dsc_0091.jpg
Socializace


S příchodem do nového domova začíná okamžitá socializace a výchova štěněte, nastavujete v tu dobu pravidla pro jeho další život a štěňata se nejlépe učí právě ve věku mezi 8. - 16. týdnem.

 

Nezmeškejte ani jeden den tím, že budete říkat: ,,Je ještě malinký" apod. Co se štěně v tomto věku naučí má na doživotí.

 

Správně socializovaný pejsek má v dospělosti dostatek jistoty, vyrovnanosti a správný vztah ke všemu s čím se naučil v období štěněčím a pubertálním žít.

 

Štěně v tomto věku seznamte s co nejvíce možnými situacemi, které mu usnadní další život.

Díky bohatým kontaktům s lidmi, zvířaty a různým prostředím bude pes v dospělosti vyrovnaný a sebejistý, méně náchylný k obavám a strachu z neznámých věcí, s nimiž se v životě setká.
Socializace začala už u chovatele, ale teď je právě na vás, aby zdárně pokračovala.
Socializace, kterou pejsek projde do 12 týdnů je nejdůležitější, protože právě v tomto období se nejvíce formuje jeho vnímání okolního světa.

 

dsc_0023.jpg

dsc_0020.jpg

 

pros250.jpg

 

 

 

 

 

 

 

dsc_0022.jpg

pict0052.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nedostatečná socializace může vyústit ve strach a agresivitu, nedostatek jistoty, nevyrovnanost, ustrašenost, nepřátelství vůči živým tvorům,...

A ruku v ruce se socializací půjde výchova a výcvik (viz texty na našich stránkách ,,Výchova a výcvik")

KrmeníDoporučované schéma pro krmení štěňat:

dsc_0073.jpg

Já  osobně krmím své psy i v dospělosti 2x denně, ráno a večer.

U chovatele, bylo štěně zvyklé na na nějaké krmení, většinou chovatelé štěňata přikrmují vařenou doma připravovanou stravou nebo máčí granulky, které odpovídají věku a velikosti štěňat.

Pokud chcete změnit stravovací zvyky štěněte, které si nese od chovatele, dělejte tak pozvolna, změny v krmení ovlivní zažívací trakt štěněte a může způsobit průjmy, zažívací potíže, zvracení...Dobrá rada:
Štěně je dobré si pravidelně vážit a váhu zapisovat, máte tak výborný zápis o přibírání, zjistíta, zdy přibírá správně, moc rychle nebo moc pomalu a s ostatním vám určitě poradí jak chovatel tak veterinární lékař.(krmení viz. texty na našich stránkách ,,Výživa a krmení")

(ostatní viz texty na našich stránkách především ,,Péče o psa")