Jdi na obsah Jdi na menu

O salonu všeobecně

23. 8. 2010

 

Obrazek

   

 

     Psí salon Lucifér je zaměřen na kompletní péči o srst všech plemen, rozčesávání, vyčesávání podsady, trimování, stříhání, koupání a následné sušení a konečnou úpravu srsti. V případě potřeby čištění uší, depilace ušních chloupků, podlepení padlých oušek, stříhání drápků a čištění análních žláz. Podle Vašeho přání lze psa upravit podle mezinárodního standardu příslušného plemene, ale i podle Vašich představ, nebo momentálních potřeb Vašeho pejska.

    

     Termín návštěvy je třeba sjednat telefonicky týden až dva předem.

 

 

Pár slov pro majitele štěňátek a dorostenců

   

     Máte-li doma štěně dlouhosrstého plemene, které vyžaduje pravidelnou péči o srst, začněte s česáním hned, jak se u Vás štěně zabydlí (obvykle stačí pár dní). Přivykejte ho na pravidelné česání

a kartáčování, byť je to v jeho věku pouze symbolické. Štěňátku se to jistě nebude líbit, ale nenechte se odradit jeho nářkem či kousáním. Buďte opatrní, trpěliví a důslední, malé štěně si na česání brzy zvykne – se starším psem už bývá podstatně horší pořízení.

     Mezi 4 – 6 měsícem by mělo vaše stěně také absolvovat první stříhání. První návštěva salónu bývá symbolická stejně jako její cena. Pokud chcete, aby váš pejsek vypadal tak, jak jeho plemeni náleží, stříhání příliš neodkládejte. Má-li se váš pejsek později dobře upravovat, je potřeba, aby si zvykal

na prostředí salónu, na stříhací stůl, strojek apod. Do srsti malých štěňat není dobré předčasně příliš zasahovat, proto jim při první návštěvě jen lehce zkrátím srst tam, kde se bude později stříhat, malé teriéry přiměřeně trimuji.

     Chcete-li mít svého pejska vždy dobře upraveného, měly by vaše návštěvy salónu být pravidelné. Ideální je interval 8 – 12 týdnů podle typu a kvality srsti a intenzity domácí péče o srst mezi stříháním.

     Potřebujete-li pomoc či radu jak se postarat o svého čtyřnohého kamaráda, ráda a ochotně vám vyjdu vstříc.

 

 

Volba střihu

 

     Chcete svého psa nechat upravit a nevíte jak? Každému psu samozřejmě nejlépe sluší standardní úprava – to znamená úprava srsti, která k danému plemeni patří. Není to úprava nahodilá, vychází z dlouholetého vývoje plemene, typu jeho srsti, jeho společenského zařazení a využití tak, aby odpovídala charakteristice plemene a vyhovovala jeho potřebám.

     Pokud se naučíte o srst svého psa správně pečovat a necháte-li ji podle potřeby upravovat odpovídajícím způsobem (tedy tak jak vychází ze standardu), bude vás jistě těšit, že máte vedle sebe vždy hezkého upraveného psa, o jehož plemenné příslušnosti nikdo nezapochybuje. A nejen to, správně udržovaná srst je u řady plemen v důsledku i méně náročná na údržbu než srst oholená strojkem, s čímž se bohužel tak často setkáváme.

Než se rozhodnete, zvažte co je pro vás důležité

- dokonalost střihu

- následná praktická údržba střihu

- kolik času a prostředků jste pravidelné péči o srst ochotni obětovat

    

     Aby byla srst vašeho psa zdravá a dobře udržovaná, nestačí jen návštěva salónu, ale je zapotřebí i dobré domácí péče.

     Delší srst je samozřejmě na údržbu náročnější a proto nemáte-li času nazbyt, nebo ho raději strávíte na společných procházkách se psem, bude pro vás jistě vhodnější kratší, sportovnější střih.

     Pokud nejste schopni se sami o srst psa starat, je vhodné volit střih co nejkratší, ten už ovšem standardu dlouhosrstého psa neodpovídá. Holená srst u těchto psů a psů hrubosrstých plemen ztrácí svou kvalitu, barvu, zvlní, změkne a prořídne.

 

 

Základní typy střihu

 

- standardní – odpovídá standardu plemene

 

- standardní sportovní, zkrácený střih – vychází z pravidel standardní úpravy, ale je pro snadnější domácí údržbu zkrácen

 

- nestandardní střih – podle vašich představ

 

- nestandardní kreativní střih – podle mých představ

 

- kompletní ostříhání strojkem

 

Pokud s volbou vhodné úpravy váháte a nemůžete se rozhodnout, společně zvolíme variantu, která bude pro vašeho psa nejpříhodnější.

 

 

Před návštěvou salonu

 

a) koupání dlouhosrstých plemen pro standardní stříhání, nebo krátký střih na přání

     Chcete-li aby střih vašeho psa byl opravdu dobrý, musí být jeho srst také na stříhání dobře připravená – to znamená dobře rozčesaná, vyčesaná, vykoupaná a vysušená.

Tyto služby si samozřejmě můžete objednat v salonu. Pokud se ale rozhodnete, že pejska na stříhání připravíte sami, ráda bych vám poskytla krátký návod, jak dlouhosrstého psa dobře vykoupat a vysušit (chcete-li střih, nikoli oholení strojkem).

 

- srst dobře rozčešete kartáčem a pročešete kovovým hřebenem

- srst velmi důkladně prosprchujete teplou vodou – tak aby byla i u psa s velmi hustou srstí všude dobře namočená

- pečlivě vymyjete srst dostatečným množstvím vhodného šamponu pro psy, na delší dobu nekoupaného či špinavého psa šampon použijete dvakrát

- důkladně opláchnete šampon, voda ať nezateče psovi do uší (můžete mu do uší vložit vatu – nezapomeňte ji potom zase vyndat)

- mokrou srst zbavte vody vymačkáním do ručníku – třením srst zbytečně zacucháte

- pročešte srst hřebenem a vysoušejte fénem – ne horký vzduch, pouze teplý, nejlépe vlažný

- během fénování srst protahujte pod fénem hřebenem či kartáčem do rovna – vyfénujte zcela do sucha   Necháte-li po koupání psa pouze uschnout (což psovi ani jeho srsti nijak neprospívá), dočkáte se stejného výsledku, jako půjdete-li spát s dlouhými, mokrými, neučesanými vlasy – takové by kadeřník také dobře neostříhal.

 

     Návod na koupání je pouze orientační, platí především pro pudly, boloňáčky, shi-zu, yorky, lhasa apso, kokry, setry, briardy, bobtaily a další dlouhosrstá plemena.

 

 

b) poučení pro majitele teriérů a drsnosrstých plemen

     Srst těchto psů se u drtivé většiny upravuje trimováním, před kterým v žádném případě koupání není vhodné minimálně 2 – 3 týdny před návštěvou salónu !  (osprchování bříška a nohou po procházce samozřejmě nevadí, mám na mysli koupání šamponem). Svého pejska můžete vykoupat až po trimování a to s odstupem 1 týdne.

     Nezapomeňte, že i srst drsnosrstých psů je třeba pravidelně rozčesávat a kartáčovat,

aby nezplstnatěla. Před stříháním je proto třeba i tyto psy náležitě pročesat.

 

 

c) pro majitele, kteří chtějí mít ze svého dlouhosrstého pejska krátkosrstého

     Pro ty, kteří chtějí svého nejlepšího přítele oholit strojkem jak jen to půjde nakrátko platí zjednodušená verze koupání pro dlouhosrsté psy.

     Počítejte však s tím, že strojkem oholeného psa je po ostříhání třeba dobře opláchnout a vymýt tak zbytky přestříhané srsti, které nelze zcela vykartáčovat. Ty často způsobí svědění a pes na ně reaguje zběsilým drbáním. Protože koupání oholeného psa je zpravidla časově méně náročné a tedy i levnější, zvažte, zda není příjemnější přenechat koupání do péče salónu.

 

 

 

 

 

Než se objednáte

 

     Na každého svěřence si podle vašich údajů mohu vymezit dostatečný časový prostor, aby odcházel upraven co nejlépe. Pozdější nesrovnalosti zbytečně naruší práci v salónu.

Při objednání se vás zeptáme:

- o jakou rasu se jedná – v případě křížence, srsti kterého plemene se jeho srst podobá

- pes nebo fena

- jak je starý / stará

- byl stříhán, kdy naposledy a jak (na výstavu, běžný střih, oholen, ostříhán doma apod.)

- v jakém stavu je srst (udržovaná a rozčesaná, částečně zanedbaná, místy zacuchaná, velmi zanedbaná, neprostupná hřebenem apod.)

- jakou máte představu o střihu (standardní střih, výstavní, podle vašich představ, oholení, podle mých představ)

- přejete si kompletní péči s koupáním

- předem prosím upozorněte na psa se sklonem k agresivitě, výrazně neukázněného, háravou fenu, na výskyt parazitů, psa po úrazu nebo chirurgickém zákroku

 

Upozorněte mě, prosím včas, máte-li se psem nějaký problém, se kterým si nevíte rady, nebo na další požadavky a připomínky.