Jdi na obsah Jdi na menu

Psí žrouti čehokoli

23. 8. 2010

Psí všežrouti!

 


Žravost psa, může nadělat nejednomu majiteli vrásky na čele.

Nejde jen o přežírání se potravou, ale také o vyhledávání všeho, co lze spolknout, včetně odpadků, hrabání se v koši a schazování popelnic, smlsnutí všecho co potká jak doma nebo v přírodě, tak na ulici...

Takové chování mu může být dost nebezpečné a způsobovat majiteli hodně starostí s hlídáním jeho nenechavého čumáku.

 

dsc_0024.jpg

 

Pro psa je vyhledávání potravy jeho přirozenou vlastností a záleží jen na tom, jak se mu tento smysl rozvine. Hledání ve svém okolí a zbírání ,,dobrot" považuje za správné a pokaždé, když něco najde, připadá si, že dostal odměnu. Funguje to vlastně stejně jako odměňování pamlsky při výcviku.

Toto chování se špatně odnaučuje, ale jako vždy není to neřešitelný problém, jen budete potřebovat čas, trochu omezení a trpělivost.


 

Velmi nebezpečné!

Pokud máte psa, který sebere do tlamy vše co najde, může se stát opravdu hodně smrtelně nebezpečných situací... může sežrat něco co mu poškodí žaludek nebo střeva ať mechanicky nebo chemicky, nebezpečné jsou tvrdé předměty, které pes rozkouše a spolyká ostré kusy... nebo vše co zůstane např. zpříčené v krku, ztracené v žaludku nebo zaseknuté ve střevech... dále je velice nebezpečné polknutí nějakých čistících prostředků apod. nebo dokonce léků !!!!!

 

dsc_0079.jpg
Pokud máte psa ,,zběrače"

1. zabezpečte svou domácnost, aby pes neměl možnost rozkousat nebo sežrat cokoliv, co nepatří do jeho zažívacího ústrojí (mějte podobné věci dost vysoko, čistící prostředky dobře zajištěné, dbejte na správné uložení léků,...)

2. věnujte svému psovi na procházkách veškerou pozornost, hlídejte ho, aby nic nesbíral a už vůbec nepolykal, pokud je váš pes takový sběrač, že ohrožuje svůj život! NEVÁHEJTE A VENČETE JEJ S NÁHUBKEM! pokud si najdete místečko, louku nebo podobně, kde se může pejsek proběhnout bez náhubku, užije si své...

3. nezápaste se psem o to co si najde a nehoňte jej, podpoří ho to v myšlence, že si potřebuje svou novou věc hlídat a nebo ji rychle spolknout, abyste mu ji už nemohli vzít

 


Takže co dělat?

Nezlobte se psa, když si něco najde, když uvidí, že se zlobíte, ještě víc pro něj bude ta nová věc důležitá. Vyvarujte se rychlým pohybům, pes by mohl začít rychle polykat. Zkuste se ke psovi přiblížit pomalu, ledabyle a jakoby mimochodem.

Někteří psi si takto nechají věc odebrat, a jiným můžete začít smlouvat o výměnu třeba za svou hračku nebo pamlsek.

Potom si se psem chvilku pohrajte nebo jen pokračujte uvolněně ve vycházce, hlavně ať pes vidí, že se na něj nezlobíte. V takových situacích určitě nepoužívejte trest.

dsc_0080.jpg

 


Jak ho odnaučit sbírat věci?


Můžete využít situace, kdy pes najde něco, co není nebezpečné a u této věci nacvičovat povel ,,Dej", když vám věc odevzdá, pochválit psa a dát mu pamlsek, ten bývá u psa žrouta velkou  motivací...


Můžete také vylekat psa při činu, připravte si např. plechovku s pár kamínky a zalepte ji, dělá celkem slušný rámus, když zpozorujete, že si pes něco moc očichává nebo dokonce začíná žrát, hoďte nenápadně plechovku k němu, rámus by ho měl vylekat a vyrušit z nežádoucí činnnosti, potom na psa vesele zavolejte, tvařte se, že vy s tou nepříjmenou věcí nemáte nic společného a je od nebezpečné věci pryč... odměňte jej hračkou nebo dobrotou...


Na některé psy nic neplatí, ani vylekání ani domlouvání ani učení se novým povelům, prostě nic... v takových přápadech je nejlepším řešením, vodit psa na vodítku zejména v kritických místech, pokud ani vodítko nezabrání psovi zbírat nebezpečné věci, pomůže náhubek.

 

Nebojte se, že pes trpí takovým venčením, je to pro jeho i vaše dobro, ušetříte si nepříjemné zážitky... cestu k veterináři plnou stresu, vyšetření psa i případný veterinární zákrok!

Pokud si najdete na venčení bezpečnější místo, kde se povaluje menší množství odpadků a podobných nebezpečných věcí a na tato místa chodíte pravidelně a sami se dokonce zapojíte o úklid tohoto místa, čímž se pokusíte omezit nebezpečí pro svého psa, určitě si svůj pohyb i legraci z pohybu užije i ten největší psí požírač ,,fujteblů"
 

Nebezpečné je i olizování nebo pojídání trávy a rostlin v prostředí, kde se provádí chemický postřik !!!

dsc_0078.jpg          

 

                                                                                                                                                                                                                                            

Pokud máte psa, který sežere víc než se do něj vejde?


Krmení takového psa bude potřeba více pozornosti, nikdy nenechávejte takovému psovi plnou misku, rozdělte mu krmení do více menších dávek denně. Krmení pro psa i jiná zvířata mějte dobře uložené, aby se na něj pes sám nedostal a stejně tak jídlo určené pro lidi. Nenechávejte jídlo na stolech, kam se pes snadno dostane a pozor na plné nákupní tašky nebo zapomenuté svačiny, se kterými si pes také rychle poradí a bohužel s jídlem může skonzumovat i obaly od jídla nebo jejich části, které pes neztráví, nemalé trávicí potíže nadělá i nepřiměřené množství krmení nebo jídla, které není určeno pro psí trávení.