Jdi na obsah Jdi na menu

Teplota psa a další ukazatele

23. 8. 2010

Teplota a další ukazatele nemoci

 

 

Pokud se vám na vašem psovi něco nezdá v pořádku, vezměte ho k veterináři nebo veterináři alespoň zavolejte a popište mu své poznatky, můžete si napsat seznam, takový souhrn, co jste na psovi vypozorovali, který vám pomůže na nic nezapomenout.

 

Jestliže se nebojíte, můžete se pokusit zorientovat v životních funkcích svého psa třemi až čtyřmi ukazateli

- teplota, kterou by měl dokázat svému psovi změřit každý majitel, nejen aby si sám kontroloval psa, pokud by se mu na něm něco nezdálo být v pořádku, ale také proto, že je hodně psů, kterým v ordinaci teplota nervozitou stoupne a potom se hodí zapsané hodnoty, které byly naměřeny v domácím prostředí

- dech

- puls

- stav sliznic

 

 

 

Teplota

 

dsc_0081.jpg

Jak vysoká je teplota psa?

 

U psů se nejedná o konkrétní číslo, pokud mluvíme o jejich tělesné teplotě, ale spíše o rozmezí, ve kterém by se měla tělesná teplota pohybovat, je jím 37,5 - 39°C.

Teplota u zdravých psů kolísá podle podmínek - podle věku, fyzické aktivity, teploty prostředí apod. ale i podle plemenné příslušnosti.

 

Teplota u psa nad 39°C se považuje za horečku a v takovém případě by měl majitel navštívit veterináře, nebo ho minimálně kontaktovat. 40°C je už opravdu vysoká horečka a vyžaduje okamžitou návštěvu veterináře. Hodnoty přes 40°C hraničí s ohrožením života psa, přičemž při teplotě okolo 41°C může začít kolabovat celý organismus psa!

 

Teplotu psovi NEZMĚŘÍTE sáhnutím na čumák! Názor, že suchý a teplý čenich, znamená, že má pes teplotu je špatně, a že zdravý pes má čenich mokrý a studený - že je v pořádku, opět špatně! I zdravý pes může mít suchý a teplejší čumáček a naopak.

 

 

 

Kde a jak teplotu psovi měřit?

 

Teplotu psovi měříme v konečníku, především proto, že je to praktické a neméně důležitá je skutečnost, že je to nejvhodnější místo z důvodu, že je v konečníku teplota poměrně stálá.

 

Čím?

 

Teplotu měříme teploměrem, může to být úplně obyčejný skleněný nebo digitální teploměr. Pro menší plemena jsou lepší menší teploměry určené pro miminka. Výborné jsou tzv. rychlé teploměry (rychloběžky), které fungují rychle, mají dobře viditelnou stupnici a hodnoty na nich zůstávají až do sklepání.

Doporučená doba pro skleněný teploměr 3 minuty, pro digitální 1,5 minuty

 

Jak?

 

Nezapomínejte, že to není činnost, kterou by pes dělal rád. Chvalte ho celou dobu měření. Pokud by se s vámi pejsek snad přetahoval, vezměte si k ruce dalšího člena rodiny, který vám pomůže psa přidržovat.

- nejprve teploměr sklepeme  

- potom část, která přijde do konečníku (do zadku) namočíme minimálně do vody, lépe do něčeho dobře klouzajícího např. dětského olejíčku (suchý teploměr by se nám do strachy staženého konečníků psa špatně zasouval a nebylo by to pejskovi opravdu vůbec příjemné)

- opatrně jej zasuneme do ,,dírky", dostatečně hluboko, aby se teplota hezky naměřila a ne tak hluboko, abychom pejskovi ublížili nebo teploměr ztratili, záleží na velikosti psa a velikosti teploměru

- počkáme potřebný čas, daný podle toho, který typ teploměru použijeme

- po vyjmutí teploměru ze zadečku psa, zapíšeme naměřené hodnoty

- teploměr můžeme po měření opláchnout vlažnou vodou, eventuálně ho můžeme otřít desinfekcí

 

 

 

 

Dech, tep a stav sliznic je vždy na posouzení veterináře

 

Normální hodnoty jsou přibližně za 1 minutu:

- dechová frekvence asi 20 - 30 dechů u velkých psů, asi 30 - 50 dechů u malých psů

- tepová frekvence je asi 70 - 100 tepů u velkých psů a asi 90 - 120 tepů u malých psů

- sliznice mají být růžové, můžeme kontrolovat v tlamě nebo v očích

 

Tyto hodnoty běžně majitel nekontroluje a neměří, pohybují se v závislosti na více faktorech!

 

Dechová frekvence - spočítáte počet výdechů za minutu.

Tepová frekvence - spočítáte počet bouchnutí srdce za minutu, přičemž se dva srdeční údery jdoucí po sobě, počítají jako jeden srdeční cyklus, tep nejlépe nahmátnete na tepně na vnitřní straně stehna.