Jdi na obsah Jdi na menu

Kastrace psa

23. 8. 2010

Kastrace psa

t2588411289134111.jpg

 Ke kastraci svého psa se rozhodují majitelé nejčastěji z několika důvodů a to jsou:

- pokud pes utíká, nejvíce v době hárání fen... tím se vystavuje nebezpečí, může způsobit nepříjemnosti svému okolí i majiteli a nakonec také nepříjemnosti spojené s nežádoucím nakrytím feny

- pokud je pes příliš dominantní až agresivní jak k ostatním zvířatům tak k lidem nebo dokonce svému majiteli a kastrace má omezit nebo zastavit takové chování

- pokud se objeví nějaké nemoci na pohlavních orgánech, nádory apod.

- pokud se objeví onemocnění prostaty

 


Asi vám nikdo neřekne, že kastrace vyřeší stoprocentně problémy se psem co se týká útěků nebo dominance. Ale na druhou stranu je mnoho lidí, kteří vám potvrdí, že pes ztratí zájem utíkat a nebo je alespoň jednodušší jej udržet doma a to samé platí u dominanctních psů, kteří před kastrací dokázali kousnout i svého majitele a najednou jsou z nich milí pejsánci.
Určitě lze doporučit, dále dávat na psa pozor a spolu s kastrací, se svým chováním ke psovi, snažit psa převychovat.Kastrace je zákrok, který lze provést prakticky kdykoliv.

 

U nás veterináři doporučují kastrace zvířat až když pohlavně dospějí. U psů lze říct, že u menších plemen přibližně v roce u větších v 18ti měsících apod.

Pokud se rozhodnete pro kastraci, určitě vám všechny vaše otázky zodpoví veterinář a jistě vám i doporučí vhodnou dobu.

img_0907.jpgimgp0460.jpg

 

 

 

 

 Co je vlastně kastrace u psa?


Jde o malý zákrok, kdy jsou v celkové anestézii odstraněny samčí pohlavní žlázy - varlata.

Právě ve varlatech se tvoří samčí pohlavní buňky, spermie a hormon testosteron - to všechno vyvolává u psa samčí sexuální a dominantní chování, které možná chcete omezit nebo úplně odstranit, a pro tento účel je tu kastrace psa.


Jako skoro u každého zákroku je třeba, aby pes minimálně 12hodin nic nejedl.

Před zákrokem se připraví operované místo vyholením, odstraní se varlata a pejskovi zůstane 1-4cm velmá ranka - podle velikosti psa. Většinou celý zákrok trvá asi 30minut, a veterinář vám psa vrátí většinou po probuzení z narkózy někdy i dříve, pokud vám vrátí psa ještě spícího, uložte ho doma na klidné a teplé místo. Vodu mu můžete nabízet hned po probuzení, jistě bude mít žízeň ,,sucho v tlamě" a za chvilku můžete zkusit i něco malého k snědku.

Hlavně první den, kdy pejsek zjistí něco nového, dávejte na psa pozor, aby si nelízal ranku a neponičil ji. 


Pokud máte zájem o více informací, jistě vám všechny dotazy zodpoví veterinář a jistě najdete hodně informací k tomuto tématu i na internetu.A jak to bude s chováním?

Mnoho majitelů si myslí, že mávnutím ,,skalpelu" bude dominantní a sexuální chování pryč. Většinou se udává, že v prvních týdnech nelze pozorovat výrazné změny, ale přesto tam určité změny budou a s časem a vaší pomocí máte opravdu veliké šance nežádoucí chování hodně omezit v lepším případě odstranit.

Znám pár lidí, kteří si nemůžou kastraci psa vynachválit a pak je tu trochu mírnější názor, aby snad majitelé nevkládali do kastrací takovou naději, že vždy se pouhou kastrací již zažité dominantní chování nebo  útěky neodstraní. I proto vám pomůže nezahálet a po kastraci psa svým přístupem podporovat v dobrém a převychovávat ve špatném chování.
Kastrovaný pes a obezita?

Neplatí žádné pravidlo, že jakmile je pes vykastrovaný, začne tloustnout. Přesto se najdou pejskové, kteří mohou na váze přibírat.
Pro psa je nejdůležitější pohyb, podávání vhodného krmení pokud začne přibírat můžeme mu začít dávat granulky light nebo vařit psovi dietnější stravu, a hlavně pozor na přejídání nebo podávání psovi příliš velkého množství krmiva nebo pamlsků.