Jdi na obsah Jdi na menu

Kastrace feny

23. 8. 2010

Kastrace feny

2339-1024.jpg


U fen se majitel nejčastěji pro kastraci rozhodne z důvodu:

- zamezení nechtěné gravidity a smečky malých chlupáčků bez tatínka

- jako prevence při onemocněních (nejčastěji nádorových) na pohlavních orgánech a mléčných žlázách

- pro odstranění falešné březosti

- při opakovaných onemocněních (zánětech apod.) vaječníků a dělohy

 

 Studiemi bylo prokázáno, že se kastací feny před nebo po prvním hárání se snižuje riziko tumorů na mléčné žláze, zatímco pozdější kastrace už takové účinky nemá.


Kastraci feny lze provést prakticky kdykoliv, opět u nás veterináři doporučují spíš v pohlavní dospělosti, nejlépe po prvním hárání, ne při hárání, ale nejdřív měsíc po hárání a nejpozději měsíc před očekávaným háráním.


imgp0460.jpg


Co je vlastně kastrace u feny?

Jde o chirurgický zákrok pod celkovou narkózou, kdy jsou odstraněny vaječníky nebo současně vaječníky i děloha.


 

Nechat odebrat jen vaječníky nebo vaječníky i s dělohou?

Odstranění vaječníků - je kratší zákrok, ale není zde vyloučeno, že se v budoucnu nevyskytnou problémy s dělohou - záněty apod...

Odstranění vaječníků i dělohy - je časově delší zákrok, není tu riziko, že se vyskytnou problémy s dělohou, která je v tomto zákroku také odstraněna a zůstává jen část děložníhů krčku.

 

 

 

Fenka by před zákrokem neměla dostat 24hodin nic k jídlu, fenka se uspí, vyholí se místo zákroku a vyjmou požadované orgány, zákrok netrvá ani jednu hodinu, fenku vám dají po probuzení nebo ještě dříve. Platí že, pokud dostaneme fenku spící, necháme ji doma probrat na klidném a teplém místě, po probuzení můžeme podávat vodu, chvilku na to můžeme zkusit i potravu, po malých kouscích, aby se předešlo zvracení. Fenku hlídáme, aby si neponičila jizvu a nelízala ji.

Spolu s kastrací feny se vede diskuze o inkontinenci, mohlo by se mluvit o změně tlaku v břiše feny, avšak údaje ukazují, že se tento problém vyskytuje asi u 1-2% kastrovaných fen. Přesto, pokud se tento problém ukáže, není vše ztraceno, většinou jej lze dobře medikací ovlivnit.
A s kastrací fen se řeší ještě jeno téma a tím jsou štěňata a březost feny

Často se mezi lidmi povídá o tom, že by měla mít každá fenka alespoň jednou za život štěňata. Pokud byste se snažili zjistit jak, asi byste se nedočkali jednoznačné odpovědi, může se říct, že je to přirozené nebo, že je to lepší pro zdraví, ale je to pravda nebo jen doměnky?

Ze zdravotního hlediska veterináři nedokáží potvrdit, spíš odmítají toto tvrzení, že když fenky, které jednu odchovají štěňata, jsou méně náchylné k různým onemocněním pohlavních orgánů nebo mléčných žlázek.
Právě naopak, jak je napsáno výše, kastrací po prvním hárání, lze podle studií značně snížit riziko tumorů na mléčných žlázách. 

 

 


Štěňata!


Rozhodnutí zda nechat fenku nakrýt psem nebo ne, by mělo předcházet důkladné promyšlení - s kým, kdy, co ze štěňat vyroste a jestli jim dokážete sehnat nové majitele.

!!!
NIKDY byste se neměli rozhodovat jen z důvodu ,,pověry" říkající, že fenka musí mít alespoň jednou za život štěňata. Stejně tak důležitý je výběr ženicha, ten pes, který je nejblíž nemusí být nejvhodnější partner po vaši fenku.

 

 


Odchov štěňat:
Pokud se rozhodnete nechat fenku nakrýt, měli byste nastudovat vše co potřebujete vědět o krytí, březosti, potřebách feny i štěňat, musíte mít dostatek času, místa, peněz a hlavně nadšení pro situaci plnou starostí o štěňata...

Fena i pes by měli projít prohlídkou, zda jsou ze zdravotního hlediska vpořádku, v chovu s PP je to samozřejmost, pokud se rozhodnete pro štěňata bez PP, nechte budoucí rodiče také prohlédnout, čímž se alespoň trochu omezí rizika spojená s dědičnými chorobami...


Dnes není lehké štěňata umístit do nových domovů, ujistěte se, že máte alespoň pár zájemců, bylo by smutné, kdyby se po čase štěňata dostala do útulků apod....
Nové majitele byste si měli pozvat alespoň jednou na návštěvou a ,,proklepnout" si je, jestli mají ponětí o tom, co vlastnictví psa představuje a jestli jim navodí vhodné podmínky pro život. Není vhodné štěně udat za každou cenu!


Nezapomeňte si udělat finanční rezervu, štěňata i jejich maminka se musí kvalitně krmit, potřebují veterinární péči, odčervovat a očkovat a to ještě u vás, jako u chovatele.

PRO TOHLE VŠE PLATÍ, že chov a množení psů by si měl každý dobře promyslet a nejednat unáhleně!