Jdi na obsah Jdi na menu

Čipování

23. 8. 2010

      Čipování psů není žádné samoúčelné trápení, jde o možnost identifikace, která je potřebná v řadě případů a tím nejdůležitějším je jistě v případě, že se váš pes ztratí – potom tetování nebo čip umožní jeho návrat domů.

     Čipování je moderní způsob označení nejen pro psy, ale i pro jiná zvířata např. pro zvířata ve specializovaných chovech, malá i velká, dokonce i pro plazy.

    

     Čip je malý, několik milimetrů dlouhý váleček. Je z nedráždivého a pro živý organismus dobře snášenlivého materiálu. Obsahuje několikamístný jedinečný  kód. Transponder je pasivní, nemá vlastní zdroj energie, potřebnou energii k přečtení kódu získává z magnetického pole vyslaného anténou čtecího zařízení – čtečky. Proto je jeho životnost prakticky neomezená. Přílohou každého čipu jsou nejméně dvě samolepky s příslušným kódem, které slouží jako administrativní podklad pro evidenci.

 

Dražší čipy jsou opatřeny antimigrační čepičkou, která zabraňuje putování čipu.

 

Čip je pod kůži vpravován pomocí speciální jednorázové injekční jehly, jde o silnější dutou jehlu, aplikace není příliš bolestivá a je proveditelná i u těch nejmenších plemen, což mi dosvědčují majitelé různě velikých pejsků při vypravování o jejich vlastních zkušenostech s čipováním.

Ve městech začínají platit vyhlášky, kdy jsou majitelé povinní nechat čipovat své psy starší 6ti měsíců, výjimky mohou dostat velmi staří pesci, když získáte potvrzení od veterináře.

Jinak čip je možné aplikovat zvířeti v jakémkoliv věku.

V současné době je čip vyžadován i pro cestování se psem do zahraničí.

 

Postup, který byste měli dodržet

- obdržíte od veterináře tři registrační karty s číslem čipu

Jednu si necháte, druhou pošlete do Národního registru majitelů zvířat, kde vystaví identifikační kartu psa a pes má dožitovně zajštěno zdarma vyhledávání v případě zaběhnutí. Třetí se zasílá na magistrát.

- o postupu, který máte dodržet vás informuje váš veterinář

 

Je nutné čipovat psa, který již má tetování?

Pokud máte psa s tetováním, není čipování nutné, pokud je tetování dobře čitelné a souhlasí s údaji, uvedenými v průkazu původu psa! Platné tetování je pouze od řádných chovatelů, pouze štěňatům do 6ti týdnů věku dle údajů ČMKU, které slouží k vystavení PP.Manipulace s čipem patří výhradně do rukou veterinárních lékařů.