Jdi na obsah Jdi na menu

Pes v autě

23. 8. 2010

PES V AUTĚ

 

V dnešní době se stal pes tak blízkým společníkem člověka, že ho doprovází skoro za každé situace a k tomu patří i celkem časté cestování autem. Ať už jedeme třeba jen k veterináři, na návštěvu nebo na výlet či dovolenou... takových situací je spousta... musíme myslet na bezpečí a potřeby svého psího přítele.

 

 

 

Bezpečnost v autě

 

Nenajdete žádný přesný nebo ten nejlepší návod, jak psa přepravovat, jen pár dobrých rad a hlavně ! to co je dané - jsou zákonem definované povinnosti řidiče, který musí:

- zajistit bezpečnost přepravovaného zvířete

- zabezpečit přepravované zvíře tak, aby neohrozilo řidiče ani přepravované osoby

 

a dále zákonem na ochranu zvířete definované podmínky pro přepravu zvířat:

- předcházet zranění či utrpení zvířete

- zajistit péči o zdraví a pohodu zvířete

 

Definice nejsou konkrétní, nepopisují situace, které můžeme prožít, protože jejich smyslem je, pokrýt co největší pole pro dané téma. Proto si dále řekneme, co konkrétně bychom neměli nikdy zapomenout, v čem často lidé dělají chyby a co nedodržují při cestování autem se zvířetem, v našem případě převážně se psem.

 

 

Bezpečnost psa a dalších přepravovaných osob

 

Nejlépe zajistíme bezpečnost tím, že znemožníme psovi volný pohyb po autě !!!

 

Nemusí vám být psa vůbec líto, že sedí na zadní sedačce, přirovnejte si ho k dalšímu pasažérovi, těžko si dáte např. dítě nebo babičku na klín, víte jistě, že to se nedělá a nesmí a ohrožujete tím jak jeho, tak svůj život, nedělejte to tedy ani se svým psem... řekněte si např.: Alíku/Betynko jsi člen naší rodiny, patří ti tedy celé místo v našem autě!

 

Zajistit bezpečnost psa a to, že zůstane poslušně sedět vzadu a zároveň, aby by se nikomu při případné kolizi nic nestalo zaručí jen něco, co ho udrží - máte možnosti výběr:

- bezpečnostní pásy pro psy, úžasná věc, používám je i já na všechny své psy, seženete je na každou velikost psa a dají se normálně zacvaknou ,,do pásu" v každém autě

- sítě, kterýma oddělíte prostor, kde pes sedí, přičemž ani tato síť nezaručí, že při větším brždění nebo nárazu pes neproletí

- mříže, ty jsou výborné, fungují na stejném principu jako sítě, ale jsou lepší, buď přidělané napevno, nebo nastavitelné na zapříčení mezi podlahou a střechou auta

- přepravky na zvířata, samozřejmě potřebujete správnou velikost podle svého psa, dobře fungují i velké přepravky pro větší psy uložené v kufru auta

- napevno zabudované přepravky v kufru auta, se hodí, pokud vyjíždíte se psem nebo psy opravdu často a na delší cesty

- vozíky za auto, které využívají především sportovní kynologové a majitelé výstavních psů až celých smeček, tyto vozíky jsou dnes v mnoha provedeních od úplně obyčejných - jednoduchých až po moderní s klimatizací

 

Jde především o jedno NEDOPUSTIT, ABY SE PES MOHL ZRANIT NAPŘ. PŘI PRUDKÉM ZABRŽDĚNÍ NEBO NÁRAZU A ABY NEZRANIL ANI DALŠÍ PASAŽÉRY. Pro zajímavost se uvádí, že při nárazu auta v 50km/hod, je pes z místa vymrštěn silou, která se rovná 30krát jeho hmotnosti. V takovém případě náhlého dupnutí na brzdu nebo nárazu, těžko udržíte i malého psíka, a už vůbec nemyslet na to, co by dokázal takový střední, větší nebo veliký pes, mrštěný ze zadních sedaček na lidi sedící vpředu!!!

 

Chyba je vždy na místě majitele nebo v autě řidiče, když pes:

- sedí na klíně spolujezdci

- sedí spolujezdci v prostoru pod nohama

- není připoutaný nebo není v dobře upevněném boxu, není v prostoru kufru s oddělením od prostoru, kde sedí přepravované osoby mříží

 

NIKDY si neříkejte: Je to jen kousek./Jsme tam za chvilku. apod. i na malém kousku cesty, i při výjezdu z vašich vlastních vrat se může stát něco, co nikdo z vás nečeká, předcházejte tomu prevencí a rozumem. Je možné, že na to jednou budete vzpomínat.

 

 

Jak to může vidět policie?

 

- máte tedy dané nějaké povinnosti, a policista rozhodne, zda a jak jste je splnili, většinou se rozhodují podle vlastních zkušeností a znalostí a co vám jeden policista schválí, nemusí schválit jiný

- pokud jde o bezpečnost v autě, mělo by být z hlediska policie v pořádku:

když máte správně instalovanou mříž nebo síť oddělující prostor pro psa a v tomto prostoru není nic dalšího volně

když máte psa umístěného v přepravce na zvířata, kde má dost místa a box je zajištěn proti posunu

když používáte bezpečnostní pásy pro psa

 

 

 

Cestování z hlediska péče, zdraví a pohody psa

 

A zase jsme u toho, že každý pes je jiný a každý snáší cestování autem jinak. Jeden pes bude rozený cestovatel, druhý nesnášenlivý k jízdě autem především proto, že mu cestování nedělá dobře.

 

NEZAPOMEŇTE

Vodu, bez vody nevydrží nikdo ať je pes v klidu, nebo z cestování nervózní - každý potřebuje vodu.

Vzduch, zajistěte svému psovi dostatek čerstvého vzduchu.

 

Jako první vás asi napadne - nevolnost. Poměrně dost psů trpí nevolností a zvracením v autě. Zeptejte se svého veterináře, který přípravek vám poradí a nezbývá vám nic jiného, než ho zkusit a pokud nezabere, tak další.

Na doslech jsem se dozvěděla, že některým psům pomůže, pokud má auto uzemnění, kterým snad z auta odchází elektrické výboje, na které jsou někteří psi citliví... nevím co je na tom pravdy, ale pokud bych měla psa, který cestováním autem trpí, určitě bych vyzkoušela všechno.

 

Jako příznaky nervozity psa v autě můžete pozorovat nadměrné slinění (v takovém případě se vám hodí ručník), někteří psi začnou pouštět chlupy nebo uvolňovat velké množství lupů, jiní zase nervózně vyštěkávají.

 

Pokud máte pejska, kterému cestování autem nedělá dobře, je asi lepší cesty s ním omezit na minimum a pokud s ním někam vyrazíte, poradit se se svým veterinářem, ten by vám měl doporučit vhodné přípravky na dané problémy.

Pokud nechcete svému pejskovi žádné podobné prostředky dávat, je jistě rozumné, omezit cesty autem s ním, jezdit nejkratší možnou cestou, v létě spíš brzy ráno nebo na večer, dobře odvětrávat auto, doplňovat psovi tekutiny, pokud svítí sluníčko, zajistit mu v autě stín.

 

 

Šťastnou cestu.